Otázka týdne z VZP

09.11.2015 12:42

Mám nadváhu a byl mi zjištěn náběh na cukrovku – glykémii mám opakovaně trochu nad 6. Rád bych to zkusil zlepšit dietou, ale chtěl bych ji konzultovat s nutričním specialistou. Je návštěva u něj hrazena pojišťovnou? A pokud ano, musím mít nějakou žádanku?

Otázka týdne z VZP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Návštěva u nutričního terapeuta může být hrazena pojišťovnou, pokud vám ji doporučí váš lékař a pokud vyhledáte nutričního terapeuta, který je skutečně pracovníkem ve zdravotnictví a má smluvní vztah s pojišťovnou. Nutriční terapeut je samostatná odbornost a na základě smluvního vztahu může pojišťovně vykazovat ambulantně poskytnuté výkony, které této odbornosti náleží, např. vyšetření a zhodnocení nutričního stavu pacienta, sestavení nutričního plánu, edukace nutričním terapeutem aj. Vedle toho nutriční terapeuti fungují také v rámci nemocnic pro hospitalizované pacienty.

K nutričnímu terapeutovi vás může odeslat váš praktický lékař. Dá vám písemné doporučení a měl by vám také poradit, kam se obrátit. Doporučení může dát pacientovi i jeho ošetřující odborný lékař, např. diabetikovi jeho diabetolog. Připomínáme raději, že není možné, aby pojišťovna zpětně proplatila návštěvu u nutričního terapeuta, pro kterou se pojištěnec sám rozhodl a sám si ji zaplatil.

Konzultaci lékař doporučuje na základě pacientova zdravotního stavu, přičemž popsaná situace (nadváha, opakovaně zvýšená glykémie) může být indikací pro odeslání k nutričnímu terapeutovi. Edukace nutričním terapeutem o skladbě a systému stravování se provádí mj. právě po zjištěném riziku onemocnění. Následovat pak může i reedukace, která např. řeší zjištěné chyby ve stravování. Tento výkon může nutriční terapeut vykázat pojišťovně k úhradě na jednoho pacienta až 3x za čtvrtletí (výkon edukace jen 1x v roce). O potřebě reedukace by ale musel opět rozhodnout váš lékař.

Nutriční terapeut by měl pacientovi, který potřebuje zhubnout, poradit i v případě, že trpí dalším onemocněním vyžadujícím změnu stravy, jako je například právě cukrovka, nebo choroby ledvin či jater, zvýšený cholesterol apod. Proto je konzultace u odborníka výhodná zejména pro pacienty, kteří se o své nemoci nově dozvěděli a potřebují se naučit, jak ji zvládat, aby se jejich stav nezhoršoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…