Pavel Horák: Poplach kolem prostaty aneb Protonoví (anti)bojovníci aneb SPIN doktoři ze SROBFu

17.12.2015 13:01 | Zprávy

Listopad, měsíc boje proti rakovině prostaty, je za námi. Letos se znovu ukázal silný hráč v boji proti této velmi rozšířené formě rakoviny – PROTONOVÁ TERAPIE, která má podle všech dostupných dat nejlepší výsledky léčby i nejmenší vedlejší nežádoucí účinky léčby. Tak jako v každé lidské činnosti, vždy když se objeví nebezpečná novinka – je nebezpečná protože je lepší než staré postupy nebo technologie – musí majitelé starých technologií nějakým způsobem nástup novinek brzdit.

Pavel Horák: Poplach kolem prostaty aneb Protonoví  (anti)bojovníci aneb SPIN doktoři ze SROBFu
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Je to v jejich zájmu a jak se to dělá vás naučí na každém marketingovém školení. A zrovna nyní probíhá proces „brzdění“ protonové léčby rakoviny prostaty. Děje se na úrovni Ministerstva zdravotnictví, které se snaží ve vyhlášce omezovat diagnózy pro protonovou léčbu. Děje se na úrovni VZP, která nechce uzavřít smlouvu na protonovou prostatu, ačkoliv ostatní zdravotní pojišťovny ji uzavřenu mají. Brzdění se děje i na úrovni odborných společností. Urologové nejsou nadšeni, že budou méně operovat. SROBF, tedy fotonoví radiační onkologové, nejsou nadšeni, že budou méně zářit a tím pádem mít menší úhrady od zdravotních pojišťoven pro své kliniky a nemocnice.

Někteří lékaři v sobě dokonce objevili schopnosti spin doctorů. (Spin Doctor (odborník na překrucování) je v mediálním prostředí označení pro lobbistu, který navenek působí jako nezávislý odborník). Typickým příkladem je profesor Petera, předseda SROBF, který je propojen minimálně se dvěma soukromými fotonovými klinikami, které ročně dostávají od pojišťoven odhadem skoro miliardu korun. Jeho způsob zpochybňování protonové terapie karcinomu prostaty je následující. Vybral si jednu starší a neaktuální studii provedenou na v současnosti již nepoužívaném modelu protonového zařízení, vybral z ní jediný parametr, který byl mírně horší ve srovnání s fotony. Na základě takto vybraného parametru poskytuje médiím „odborná stanoviska“, ve kterých tvrdí, že „Léčba rakoviny prostaty prostřednictvím protonů je rizikovější“. To, že všechny ostatní sledované parametry jsou ve prospěch protonové léčby, už nezmiňuje. Že všechny novější studie potvrzuji, že pacienti s rakovinou prostaty, kteří se léčí za pomoci protonů, mají až třikrát nižší výskyt pozdějších nežádoucích účinků také nesděluje. A výsledkem tohoto „odborného stanoviska“ je tento závěr: „Větší náklady na protonovou léčbu při možná vyšším riziku pro pacienty, zhoršuje financování onkologie jako celku při limitovaných finančních zdrojích".  A s ním si vzápětí notuje VZP: "Pro léčbu rakoviny prostaty není podle nejvyšší odborné autority v zemi protonová terapie vhodná. VZP proto v souladu s uvedeným názorem nezávislých odborníků hradí svým klientům s nádorem prostaty jiné vhodnější způsoby léčby," uvádí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…