Petr Duchoslav: Před 80 lety abdikoval T.G. Masaryk

14.12.2015 21:12 | Zprávy

Před 80 lety, 14. 12. 1935, oznámil první prezident československého státu T. G. Masaryk rezignaci na svou funkci, již zastával od roku 1918. Byl zvolen celkem čtyřikrát (jako např. americký prezident Franklin D. Roosevelt) - v roce 1918, 1920, 1927 a 1934, kvůli čemuž se musela upravovat i ústava. Masaryk byl od počátku samostatného státu ústředním spojovacím politickým článkem, bez něhož by zcela jistě republika vypadala jinak.

Petr Duchoslav: Před 80 lety abdikoval T.G. Masaryk
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

V roce 1934 byl T. G. M. zvolen do prezidentského úřadu naposledy. Jeho volbu provázel skandál, který ztropili komunističtí poslanci, když frapantně narušili svým nevybíravým chováním důstojnost volby, a na protest proti Masarykovi vyvěsili provokativní transparent ,,Ne Masaryk, ale Lenin". Na K. Gottwalda (kandidoval demonstrativně proti Masarykovi, získal 38 hlasů), V. Kopeckého a J. Štětku byly za protistátní jednání vydány zatykače podle zákona na ochranu republiky z roku 1920. Je zajímavé, že podle tohoto ,,buržoazního" zákona odsuzovali těsně po únoru 1948 komunisté své politické oponenty až do přijetí ,,svého" zákona na ochranu republiku v říjnu 1948.

O rok a půl později neměl pětaosmdesátiletý prezident již potřebné síly na další výkon náročné funkce, která pro něj byla značně vyčerpávající. Špatně hovořil, ochrnula mu polovina těla, psát mohl jen s pomocí svých spolupracovníků. Začalo se čím dál víc hovořit o jeho nástupci. Sám doporučil v říjnu 1935 svého nejbližšího spolupracovníka z let prvního odboje dr. E. Beneše, toho času ministra zahraničí a předního představitele národně socialistické strany, pro niž napsal v roce 1930 podstatnou část stranické programatiky (tzv. Benešův program). O svém záměru zpravil i předsedu vlády M. Hodžu.

Volba E. Beneše však byla velmi nervózní a Beneš neměl zdaleka zvolení jisté. Proti němu se postavila část agrárníků vedené R. Beranem. Začátkem prosince oznámila pravicová frakce agrárníků spolu s živnostenskou stranou společnou kandidaturu profesora botaniky B. Němce, za jehož kandidaturu se postavilo Národní sjednocení, jež vzniklo v roce 1934 sloučením národní demokracie, Národní ligy a Národní fronty, i Gajdovi fašisté. Národní sjednocení původně kandidovalo K. Kramáře, prvního předsedu vlády čs. státu, ten však později svou kandidaturu zejména kvůli vysokému věku stáhl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…