Petr Hájek: Marine Le Penová a její „Hlavu vzhůru“! Jana z Arcu byla také „extrémistka“

08.12.2015 21:25 | Zprávy

Petr Hájek komentuje volební úspěch ženy, která chce zachránit Francii, varuje před časným jásáním, ale s opatrným optimismem obrací oči k záhadnému adventnímu nebi.

Petr Hájek: Marine Le Penová a její „Hlavu vzhůru“! Jana z Arcu byla také „extrémistka“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek

Vítězství Marine Le Penové a její Národní fronty v prvním kole francouzských regionálních voleb je impozantní. Vyhrát v šesti ze třinácti „krajů“, v místě své kandidatury získat dokonce přes čtyřicet procent hlasů, umožnilo říci paní Le Penové větu, která kdysi (po „sarajevském atentátu“ na Václava Klause) zněla také českou kotlinou: „Francie zvedla hlavu vzhůru!“

Kdo jinému jámu kopá...

Na jásání je samozřejmě ještě brzy. Dvoukolový volební systém je postaven tak, aby v případě podobného „překvapení“ měla média čas rychlou vlnou další kampaně, vystrašit veřejnost a donutit ji k „mainstreamové korekci“ výsledků z kola prvního. Teprve za týden proto uvidíme, do jaké míry má ještě mediokracie v rukou především francouzskou střední třídu – pokud něco takového v naprosto zrůdném daňovém socialistickém systému „kohoutího smetiště“ ještě existuje.

Současně však platí, že se Hollandovi socialisté  nejspíš chytili do vlastní pasti. U vědomí, že jejich dny jsou zvolna sečteny, začali již před několika lety šeredit s volebním systémem. Snížili jednak počet volebních obvodů, takže z více než dvacítky vzniklo třináct „krajů“ (porovnejme to s našimi čtrnácti a s velikostí obou zemí). Současně změnili pravidlo, že do druhého kola (na krajské úrovni, nikoli ve volbách prezidentských) nepostupuje pouze vítěz a druhý na pásce – ale rovnou první tři.

Ošidná matematika

Jenže v důsledku toho nynější obří volební celky začínají vypovídat o „průměrné“ náladě v zemi, jsou v nich potlačeny „místní zájmy“ na úkor „velké politiky“. A souboj ve druhém kole „všichni proti jednomu“ – tím, že neúspěšná třetí (obvykle ještě velká) strana „věnuje“ hlasy  svých voličů tomu, koho pokládá za „menší zlo“ – je rázem také skoro nemožný.

Jak totiž přesvědčit kandidáty vlastní strany s 23% hlasů, aby ve druhém kole provedli rituální sebevraždu a kandidatury se vzdali? To snad musí Hollande spoléhat jen na stanné právo a vězeňské kobky. Pokud se mu to ale přece jen podaří, nejenže jeho socialisté prakticky zmizí z regionální politiky – základny pro parlamentní volby.  Především však vůbec není jasné, zda jejich voliči v tom případě raději nezůstanou příští neděli doma. Či naopak nedají „protestně“ hlas madam Le Penové.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…