Vítězství Marine Le Penové a její Národní fronty v prvním kole francouzských regionálních voleb je impozantní. Vyhrát v šesti ze třinácti „krajů“, v místě své kandidatury získat dokonce přes čtyřicet procent hlasů, umožnilo říci paní Le Penové větu, která kdysi (po „sarajevském atentátu“ na Václava Klause) zněla také českou kotlinou: „Francie zvedla hlavu vzhůru!“
Kdo jinému jámu kopá...
Na jásání je samozřejmě ještě brzy. Dvoukolový volební systém je postaven tak, aby v případě podobného „překvapení“ měla média čas rychlou vlnou další kampaně, vystrašit veřejnost a donutit ji k „mainstreamové korekci“ výsledků z kola prvního. Teprve za týden proto uvidíme, do jaké míry má ještě mediokracie v rukou především francouzskou střední třídu – pokud něco takového v naprosto zrůdném daňovém socialistickém systému „kohoutího smetiště“ ještě existuje.
Současně však platí, že se Hollandovi socialisté nejspíš chytili do vlastní pasti. U vědomí, že jejich dny jsou zvolna sečteny, začali již před několika lety šeredit s volebním systémem. Snížili jednak počet volebních obvodů, takže z více než dvacítky vzniklo třináct „krajů“ (porovnejme to s našimi čtrnácti a s velikostí obou zemí). Současně změnili pravidlo, že do druhého kola (na krajské úrovni, nikoli ve volbách prezidentských) nepostupuje pouze vítěz a druhý na pásce – ale rovnou první tři.
Ošidná matematika
Jenže v důsledku toho nynější obří volební celky začínají vypovídat o „průměrné“ náladě v zemi, jsou v nich potlačeny „místní zájmy“ na úkor „velké politiky“. A souboj ve druhém kole „všichni proti jednomu“ – tím, že neúspěšná třetí (obvykle ještě velká) strana „věnuje“ hlasy svých voličů tomu, koho pokládá za „menší zlo“ – je rázem také skoro nemožný.
Jak totiž přesvědčit kandidáty vlastní strany s 23% hlasů, aby ve druhém kole provedli rituální sebevraždu a kandidatury se vzdali? To snad musí Hollande spoléhat jen na stanné právo a vězeňské kobky. Pokud se mu to ale přece jen podaří, nejenže jeho socialisté prakticky zmizí z regionální politiky – základny pro parlamentní volby. Především však vůbec není jasné, zda jejich voliči v tom případě raději nezůstanou příští neděli doma. Či naopak nedají „protestně“ hlas madam Le Penové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Francie , Hájek , názory , Protiproud , Národní fronta , Le Pen
autor: PV
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

9:26 Vladimír Ustyanovič: Někteří novináři mají empatii dozorců plynových komor
Katastrofa indického letadla společnosti Air India probudila v českých médiích potřebu různých pisál…
- 15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady
- 11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First
- 17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
- 10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
- 21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?