Jako regionálně velmi výrazné a také populární osobnosti se ocitli na volitelných místech kandidátek a měli téměř jistotu, že získají poslanecký mandát. Jejich obliba přispěla k lepšímu volebnímu zisku sociální demokracie. Spokojenost tak mohla panovat na všech stranách a neměl by existovat důvod, proč řešit souběh funkcí. Rovněž veřejnost v době voleb příliš nezkoumala, zda někdo bude zároveň sedět ve sněmovně a ve vedení kraje.
Ostatně Michal Hašek nasbíral v Jihomoravském kraji nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce ČSSD. Neuškodila mu ani skutečnost, že v létě před volbami se v médiích objevilo u jeho jména číslo dvacet devět. Právě tolik nejrůznějších funkcí mu napočítali novináři.
Po volbách naopak občanům většinou kumulace funkcí vadí. Proto ústřední výkonný výbor ČSSD už předtím přijal usnesení, že by poslanci neměli zároveň působit na postech typu hejtmana, jeho náměstka, případně primátora. Vzhledem k napjatým vztahům mezi současným premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a šéfem Asociace krajů České republiky Michalem Haškem se pozornost nejvíce zaměřuje právě na hejtmany. Ostatně zmiňovaná asociace se v době vzniku Rusnokova kabinetu aktivně snažila o to, aby tuto vládu při hlasování o důvěře podpořila sociální demokracie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz