Když Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka řeknou, že je jim EET velmi drahá, mohou tím myslet, že mají EET rádi a je jim milá. To je pochopitelné, protože jim přinese samá pozitiva: Velké firmy je za to budou mít rády. Utratí se mnoho peněz z veřejných rozpočtů ve spřátelených korporacích, velcí operátoři a IT firmy si přijdou na slušné peníze a obchodní řetězce se zbaví obtížné a zbytečné konkurence těch protivných malých podnikatelů a živnostníků. Prostě prima kšeft.
Právě pro nás, malé podnikatele a živnostníky, ale i pro občany nepodnikající, znamená titulek něco jiného. Znamená prostě to, že EET bude pořádně drahá. Bude stát spoustu peněz, tolik, kolik nikdy nemůže vydělat na slibovaném zlepšení výběru daní. Dokonce i ti občané, kteří „tu EET těm zlodějským podnikatelům“ přejí, budou platit.
Podle vyjadřování ministra Babiše a první dámy EET paní Hornochové (nedovolil jsem si ji tak nazvat já, tak ji veřejně pojmenoval Andrej Babiš 16.6. na konferenci o EET) zaplatí stát pakatel. „Jen“ nějakých tři sta milionů za zavedení a kolem dvou set milionů za roční provoz. Prostě zanedbatelné. A navíc, vždy nám představují číslo trochu jiné, aby se to špatně pamatovalo, a tónem řeči částku dále bagatelizují, jakože vlastně ani nestojí za řeč. Taková finta na nepoučenou veřejnost.
Kolik tedy vlastně bude zavedení a provoz EET stát? Pokusím se stručně a jasně vypočítat nejnižší možné náklady, ovšem korektně započítám i většinu těch, o kterých ministerstvo financí a vláda cudně mlčí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV