Sedmašedesátiletý Marx již 21. května nabídl papeži Františkovi svou rezignaci v dopise kvůli skandálu se zneužíváním v katolické církvi. Podle dopisu by měl František rozhodnout o "jeho dalším využití" a žádost vyvolala v katolické církvi značný rozruch. Zřeknutím vysokého úřadu by snad mohlo být dáno osobní znamení pro nové začátky, pro nový chod církve, řekl Marx. "V podstatě jde o to, abych nesl spoluodpovědnost za katastrofu sexuálního zneužívání církevními představiteli v posledních desetiletích," napsal Marx papeži. Vyšetřování a znalecké posudky za posledních deset let podle něj důsledně ukázaly, že došlo k "mnoha osobním selháním a administrativním chybám", ale také k "institucionálnímu nebo systémovému selhání". Marxovi se za jeho krok dostalo uznání od mnoha představitelů katolické církve.
Rychlá reakce Říma na žádost kardinála Marxe o rezignaci vyvolala v mnichovské a freisingské arcidiecézi překvapení. Marx pravděpodobně co nejdříve vydá aktuální prohlášení, uvedl jeho mluvčí, kdy a jak přesně, však zatím není jasné. Kanonický právník Thomas Schüller považuje zamítnutí žádosti o rezignaci za výzvu k reformě. „Před strukturálním hříchem a vinou sexuálního zneužívání nemůžeme utéct, ale musíme mu čelit společně. Musíme zahájit reformy, což znamená dát maso na gril," řekl ředitel Institutu kanonického práva na univerzitě v Münsteru. Kardinál Marx tak zůstává arcibiskupem a významným papežovým společníkem, pokračoval Schüller. Nyní bude ve funkci hříšníka se svými chybami jako trevírský biskup a arcibiskup z -Freisingu při řešení případů sexuálního zneužívání. "Může to být bolestivé, ale papež Marxe na této procházce nešetří."
Reformátoři v katolické církvi doufali také v reakci kontroverzního kolínského kardinála 64letého Maria Woelkiho poté, co kardinál Marx požádal o jeho rezignaci. Zdá se však, že je spíše odhodlán si svůj úřad udržet i po této žádosti o rezignaci zřejmě rozhodnut pokračovat. "V naší arcidiecézi jako biskup udělám vše, co je v mých silách, abychom v přehodnocování pokračovali a abychom já i my dostáli Ježíšovu poslání chránit slabé a předcházet zneužívání. Vynaložím na to všechny své síly," ujistil Woelki ve zprávě pro kolínský katedrální rozhlas. Když nabídl Marx papeži svou rezignaci Woelki by měl podle svých kritiků k takovému kroku mnohem více důvodů. Vztahy mezi konzervativním kardinálem a většinou věřících v jeho diecézi jsou považovány za narušené, v posledních měsících došlo k vlně odchodů z církve. Ten však ve svém prohlášení nenechává nikoho na pochybách, že se v čele největší německé diecéze vidí i nadále.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV