Přibyl je ředitelem dvou českých IT společností – Corpus Solutions i nově vzniklé CyberGym Europe, která díky spolupráci s izraelskou společností CyberGym dokončuje v Řitce ve středních Čechách první evropské centrum pro simulaci kybernetických útoků v reálném prostředí. A hlavně na obranu proti nim.
- Hned pár metrů od vašich pražských kanceláří je krajské policejní ředitelství – jak je na tom podle vašich zkušeností česká policie a obecně bezpečnostní složky se svou IT kompetencí?
Osobně si myslím, že potíž ve státní správě je v tom, že stát má problém udržet schopné a zkušené lidi. Stát umí vytvořit zajímavé podmínky pro práci, umí dát přístup k zajímavým technologiím, umí lidi vyškolit, ale když pak daný člověk dostane nabídku z komerční sféry, je velmi složité jej ve složkách s regulovanými platy udržet.
- Co s tím? Když odmyslíme možnost, že by na ně stát sehnal extra peníze…
V oblasti kybernetické bezpečnosti a všude tam, kde je zapotřebí vysoce sofistikovaných lidí, může fungovat dohoda mezi státem a komerční sférou. Stát je schopen ty lidi najít, vyškolit, investovat do nich a v ideálním případě by je mohl řízeně tak říkajíc odložit do komerční sféry. Tam si ti lidé vydělají peníze, které si díky svým kompetencím zaslouží. Ale v případě nějakého ohrožení, kdy je stát bude potřebovat, si je může stáhnout zpět.
- Takový model někde funguje?
Funguje to tak v Izraeli. Je to model vysoce funkční a účinný. Možná by to i u nás mohl upravovat zákon o domobraně, nebo nějaký podobný zákon. Přinejmenším v oblasti kybernetické bezpečnosti si něco takového dovedu velmi dobře představit. Problém je, že vyspělost společnosti je v tomto smyslu nízká a nikdo toto téma systémově neřeší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV