Počet malých prodejců potravin se za posledních osm let snížil o plnou čtvrtinu. Analýza se týká těch, kteří mají roční obrat do 10 milionů korun. Hlavním důvodem je tvrdý konkurenční boj, který v tomto segmentu panuje.
Pokles se přitom týká všech krajů s výjimkou Ústeckého. Nejhorší situace panuje v Moravskoslezském kraji, kde činnost ukončili čtyři z deseti obchodníků. Na většině území se tak podle údajů serveru zhoršuje dostupnost malých prodejen s potravinami, aspoň co do jejich vzdálenosti od obydlí.
Do obchodu je „nejdál“ v Kutné Hoře
Podobně jako sever a severozápad Čech je na tom Plzeňský kraj, který zaznamenal pokles o 40 %. Největší úbytek drobných prodejců nastal v okrese Kutná Hora – ve srovnání s rokem 2007 jich na zdejším trhu zůstala necelá polovina.
Váha obliby a dostupnosti se vychyluje na stranu supermarketů a hypermarketů, které poskytují širší nabídku zboží, obvykle i za nižší ceny. „Svoji roli může hrát také odchod mladší generace do větších měst a obecně větší schopnost obyvatel zajet si na větší nákupy mimo svoji obec. Menší prodejny tak ve velké míře využívají především starší občané,“ říká datový analytik portálu informaceofirmach.cz Jan Cikler.
Výjimečná je situace v Ústeckém kraji, kde drobných prodejců za posledních osm let přibylo. V celém kraji je to nárůst o 10 procent, největší nárůst počtu drobných prodejců zaznamenaly okresy Ústí nad Labem (o 40 %) a Teplice (+25 %). „Mohou za to především okresy u hranic s Německem,“ nabízí vysvětlení Cikler.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV