Roman Říha: Nebezpečí výroků p. Alrawiho pronesených na PF UK

11.05.2015 11:31 | Zprávy
autor: PV

Dne 20. dubna 2015 se na Právnické fakultě Univerzity Karlovy konala panelová diskuze pánů Alrawiho, Halíka, Šándora a Doležala na téma Je suis Charlie. V rámci této velmi zajímavé diskuze zazněly z úst pana Alrawiho výroky, které jsou podle mého názoru velmi problematické, a považuji za nutné na ně upozornit a vést o nich společenskou diskuzi.

Roman Říha: Nebezpečí výroků p. Alrawiho pronesených na PF UK
Foto: ČT24
Popisek: Muneeb Hassan Alrawi

Rád bych na úvod zdůraznil, že cílem tohoto článku je vyvolat společenskou diskuzi, ne vyvolávat vášně. Především bych velmi důrazně varoval před démonizací pana Alrawiho – podle mého názoru je pan Alrawi slušný a zdvořilý člověk (měl jsem možnost s ním před přednáškou osobně hovořit) a to, co veřejně prezentuje a káže, jsou podle mého názoru pouze postoje hluboce věřícího sunnitského muslima.

Záznam z diskuze

Pan Alrawi vysvětluje svůj výrok „Nauč své děti nenávisti ke kufru“ (nevíra v Boha*). Říká, že nevíra v Boha je zlo jako drogy, a proto si přeje, aby muslimské děti pociťovaly ke kufru nenávist nebo alespoň odpor. Zdůrazňuje, že se nejedná o nevěřící, ale o samotnou nevíru.

Mohu se mýlit, ale myslím si, že vyvolávání nenávisti či odporu k ateismu, který je v ČR velmi silný, je těžko ospravedlnitelné. Chápu, že pan Alrawi tuto nenávist hlásá jako věřící a zřejmě nechce nikomu ublížit, nicméně je otázkou, zda to takto pochopí i všichni jeho posluchači.

*Kufr nemusí nutně znamenat pouze ateismus, může se jednat obecně o neuznání Alláha, tedy o všechny náboženské směry krom Islámu – včetně Křesťanství či Judaismu (http://en.wikipedia.org/wiki/Kafir#Types_of_disbelief).  Podle jeho slov na této přednášce to tak nemyslel, nicméně je otázkou, jak jeho slova byla pochopena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.