Stanislav Kliment: Drtivá porážka francouzských socialistů

08.12.2015 15:06

Až na třetím místě skončili ve francouzských regionálních volbách socialisté prezidenta Hollanda, kteří na centrální úrovni ovládají vše, co se dá. Vítězem voleb se stala Národní fronta v čele s Marine Le Penovou. Získala 30,8 procenta hlasů oproti 9,4 procentům v roce 2010. Samotná Le Penová v regionu Nord Pas dostala podporu více než 40 procent voličů.

Stanislav Kliment: Drtivá porážka francouzských socialistů
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Národní fronta dosud nikdy nevyhrála v žádném z regionů, tentokrát však v šesti regionech ze třinácti. „Národní fronta je nyní první stranou ve Fancii,“ řekla k výsledkům stranická šéfka. Dodala, že jde o „nádherný výsledek“, který strana vítá s „pokorou, vážností a hlubokým smyslem pro odpovědnost“. Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho skončili na druhém místě se ziskem 27,2 procenta hlasů.

Až třetí místo socialistů prezidenta Francois Hollanda a zisk 22,7 procenta hlasů je těžkou porážkou vládnoucí strany. Socialisté prohráli zejména v severních regionech, které dosud byly jejich baštou. Druhé kolo se uskuteční 13. prosince s postupují do něj všechny strany, které získaly v kole prvním více než deset procent. Socialisté již oznámili, že ve dvou důležitých regionech stáhnou kandidátku, aby zabránili vítězství Národní fronty, kterou považují za antisemitskou a rasistickou. Prakticky to znamená návod, aby socialisté volili Sarkozyho stranu.

Bývalá hlava státu a šéf Republikánů se ovšem již dal slyšet, že žádné strategické partnerství se socialisty proti Marine Le Penové nepřichází v úvahu. Výsledky prvního kola regionálních voleb jsou vážným vrarováním pro Socialistickou stranu a prezidenta Francois Hollanda. Ve srovnání s rokem 2010 a ziskem 46 procent jde o drtivou porážku politiky socialistů i jejich představitelů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…