Stanislav Kliment: Gruzie stále s problémy?

10.11.2015 11:04 | Zprávy

Naposledy byla Gruzie ve větším zájmu evropské veřejnosti v roce 2008, když tehdejší prezident Michail Saakašvili vydal rozkaz k útoku na Jižní Osetii. Operace „Čisté pole“ skončila během několika dnů absolutním fiaskem a zhroucený a kravatu žvýkající prezident mohl jen přemýšlet o důsledcích svého kroku. Ruská armáda sice neobsadila Tbilisi, což čistě z vojenského hlediska mohla učinit bez problému, ale Gruzie přišla definitivně nejen o Jižní Osetii, ale i Abcházii.

Stanislav Kliment: Gruzie stále s problémy?
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Tyranský prezident, v mládí obdivující svého rodáka J. V. Stalina, sice ještě u moci nějakou dobu vydržel, ale pro Gruzínce se stal stále více nepřijatelným. V roce 2012 skončila éra Saakašviliho a naděje se upnuly k hnutí Gruzínský sen, které vytvořil miliardář Bidzina Ivanišvili.

Gruzie již za nové vlády podepsala asociační dohodu s Evropskou unií, což vláda interpretovala jako průlom na cestě země k Západu, kam podle Gruzínců jejich stát jednoznačně patří. S odstupem určitého času je ale zřejmé, že tato orientace nepřináší příliš dividend. Zejména místní výrobci již ví, že na evropském trhu se budou prosazovat těžko, pokud vůbec. V této době Gruzie nedisponuje zbožím schopné konkurence a je otázkou, zda se situace změní v dohledné době. Minerální voda Borjomi to nevytrhne. Na druhou stranu podstatné zmírnění celních bariér pro evropské zboží sice Gruzínci přivítali, ale jeho příliv ohrožuje hospodářskou bilanci.

Otevření se Evropě bohužel nepřineslo podstatné investice, které by mimo jiné znamenaly růst zaměstnanosti. Nemluvě o investicích do moderních průmyslových podniků. Podnikatelé ze států Evropské unie rozhodně se svými investičními fondy do Gruzie nespěchají. Naopak se v posledních měsících ukazuje určitý odliv kapitálu, který odchází do zemí s výhodnějším investičním klimatem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla