Štěpán Křeček: Dvouciferné zdražování je běžné u mnoha produktů

12.01.2022 17:58 | Komentář

„Inflace pálí úspory lidí, které v koronavirové krizi narostly na rekordní úroveň. Naspořené peníze je proto vhodné chránit například pomocí protiinflačních státních dluhopisů. Standardní úročení vkladů v bankách není při současné inflaci dostatečné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Dvouciferné zdražování je běžné u mnoha produktů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v prosinci na úroveň 6,6 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v listopadu. 

Anketa

Má Viktor Orbán vaše sympatie?

98%
1%
hlasovalo: 37434 lidí
Zdražování nabírá na obrátkách a v prvních měsících letošního roku bude dál zrychlovat. Situaci však zlepšuje posilující kurz koruny, který zlevňuje dovoz.

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla na úroveň 3,8 procenta, což je téměř dvojnásobek stanoveného cíle České národní banky. V letošním roce lze očekávat, že se průměrná míra inflace zvýší a bude se pohybovat kolem trojnásobku stanoveného cíle. V roce 2023 však průměrná míra inflace již výrazně klesne.

Česká národní banka proti inflaci rázně zakročila prudkým zvýšením úrokových sazeb. Základní úroková sazba letos pravděpodobně překročí hranici 4 procenta. Nicméně již by neměla narůstat tak rychle jako v závěru loňského roku. Vysoké úrokové sazby budou zpomalovat ekonomický růst České republiky. Scénáři stagflace bychom se však měli vyhnout.

V prosinci došlo k výraznému meziročnímu růstu cen u olejů a tuků o 24,7 procenta, cukru o 17,5 procenta, zeleniny o 13,5 procenta, tabákových výrobků o 10,5 procenta, pohonných hmot a olejů o 29,2 procenta, automobilů o 10,0 procenta, oděvů o 16,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta či nákladů vlastnického bydlení o 14,7 procenta.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…