Ačkoliv statistiky hovoří jasně o menším než 20% podílu žen na korupčních trestných činech v ČR, nikdo je doposud blíže nezkoumal. Zároveň se stále nedaří prosadit větší podíl žen v politických a jiných rozhodovacích funkcích. V centru pozornosti projektu „Neúplatné ženy? Genderové dimenze korupce“ se ocitá korupce a její podoby z pohledu genderu.

Zkoumání korupce z pohledu gendru je tématem, kterému se v poslední době věnuje v rámci zahraničních analytických studií stále větší prostor. Pozornost si zasluhují zvláště zahraniční studie, které se snaží prokazovat vzájemnou závislost gendru a korupce a pokoušejí se na bázi statistických dat prokázat, že vyšší zastoupení žen v klíčových funkcích směřuje k snižování míry korupce. Téma si vzala za své i skupina „Států proti korupci – GRECO“ při Evropské unii, která na konci roku 2013 uspořádala pod záštitou Senátu České republiky mezinárodní konferenci, z jejichž mnoha velice zajímavých závěrů mimo jiné vyplynulo, že ve zkoumání tohoto fenoménu je třeba i nadále pokračovat.
Ačkoliv je získání relevantních dat směřujících ke zkoumání hodnotových standardů, zvláště v rozlišení dle pohlaví, vždy poměrně obtížné, takové studie mají zásadní smysl nejen pro čistě akademickou debatu, ale jejich využitelnost pro celospolečenskou diskusi o potřebě vyššího zastoupení žen nejen v politice je značná. Na národní úrovni však takovýto výzkum, který by potvrdil či vyvrátil hypotézu, že vyšší podíl žen v klíčových funkcích veřejného života má zásadní vliv na snížení míry korupce, dosud chyběl.
Celkovým cílem projektu „Neúplatné ženy? Genderové dimenze korupce“ je zvýšení povědomí o genderových aspektech korupce a výzkum v této oblasti. Jedním z výstupů projektu bude analýza dostupných dat o podílu žen na korupci z hlediska páchání korupčních trestných činu. Zároveň proběhne komplexní sociologický průzkum tohoto fenoménu a shromáždění aktuálních dat o zastoupení žen v rozhodovacích funkcích v ústředních orgánech státní správy. TI chce těmito aktivitami iniciovat diskusi o přínosu paritního zastoupení žen v politice a rozhodovacích funkcích a potenciálu případných opatření (např. kvót) na snížení výskytu korupce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Nerostné bohatství na Ukrajině
Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?
Další články z rubriky

11:34 Jiří Paroubek: Ostudná protibenešovská výzva politických extremistů (Pithart a spol.)
Na Hlídacím psu se objevila „Výzva: Doplňte k soše Edvarda Beneše tabulku, že zabránil obnově demokr…
- 12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci
- 11:56 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 386. díl. Jan Drda - Včelař
- 8:17 Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa
- 15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?
- 11:24 Zdeněk Jemelík: Průtahy nejsou průtahy