Žádné právní normy a jejich konkrétní znění z úrovně EU nezavazují ČR k tomu, aby příprava na výkon povolání zdravotního laboranta probíhala výhradně na vysokoškolské úrovni nebo VOŠ.
Až do roku 2004 se zdravotní laboranti vzdělávali na střední zdravotnické škole v oboru Zdravotní laborant, zakončeném maturitní zkouškou, vycházeli ze školy jako profesionálové a byli důležitou součástí pracovního kolektivu. SŠ umožňují podchycení více prakticky orientované žáky, kteří si již svoji profesi vybrali, na gymnáziu studovat nechtějí, ale pro svou praktickou orientaci jsou ve výkonu profese úspěšní. V případě schválení novely, kterou se obor zruší, profesní příprava potrvá 7 let, ale nebude celých 7 let zaměřena na odbornost. Výsledkem bude dražší vzdělávání laborantů, navíc takových, kteří budou spíše teoretiky než praktiky. Pokud by tento trend prolnul i do jiných oborů, budeme vyžadovat vysokoškolsky vzdělané zedníky, truhláře, tesaře…? A kdo bude pracovat rukama?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…