Platit to začne roku 2020, pokud se pro to vysloví země s 55 procenty světových emisí skleníkových plynů. Z dohody se dá vystoupit. Posouvá nás tato dohoda někam, nebo jen říká, kde jsme?
Je zcela legitimní otázka, zda se svět změní, když zástupci 196 zemí po dvoutýdenním téměř nepřetržitém vyjednávání pařížské konference COP21, neboli 21. jednání 196 účastnických stran OSN o ochraně klimatu, vyjádřili souhlas s potřebou udržet zvýšení globální teploty pod hranicí 2 stupňů Celsia (ale raději jen o 1,5 stupně)?
http://abonnes.lemonde.fr/cop21/article/2015/12/12/cop21-les-points-cles-du-premier-accord-universel-sur-le-climat_4830606_4527432.html
Možná, trochu. Spíš je to dokladem toho, že změny světa už jsou tady. Jsou v plném proudu a nelze je zastavit. Taky peníze, které to strkají, začínají být silnější než peníze, které to brzdí.
Strach z klimatických změn přetrhl okovy, kterými nás svazovala stará energetika. Dokonce i války na Středním východě už nejsou, co bývaly, když ropa ztrácí budoucnost. Hurikány, sucha, miliony uprchlíků, to všechno přináší nové priority. Proto důležitější než samotná pařížská klimatická dohoda byly dva týdny, kdy se zástupci 196 zemí dokázali na tyto problémy koordinovaně soustředit a ujasnit si souvislosti. Co to kde dělá, co se dá změnit, kolik to může stát a kdo to zaplatí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV