Zbyněk Fiala: NATO je už zastaralé, mrtvé

12.03.2019 18:51 | Zprávy

Naše oslavy výročí podpisu Washingtonské smlouvy se vztahují k události, kdy jsme řekli ano dodýchávající nevěstě. Až dozní dunění velkých slov, vraťme se k reálnějším úvahám, jak z toho ven.

Zbyněk Fiala: NATO je už zastaralé, mrtvé
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Většina komentářů k současnému výročí našeho členství NATO, a za pár dní si to zopakujeme při vzpomínce na 70 let od založení Atlantické aliance, překypuje nadšením spolu s odhodláním vydávat na zbrojení tolik, že jen to číslo zastraší všechny nepřátele. Úplná novinka to není. V dějinách se občas takováto bojechtivá nálada prosadila, ale dopadlo to obyčejně špatně. Navíc si možná jenom předstíráme něco, co už dávno není pravda.

Atlantická aliance - jak jsme ji znali - je mrtvá, píší pochmurně v nejprestižnější zahraničně-politické revue Foreign Affairs dva autoři z jejího vydavatelského domu Council on Foreign Relations. Připomínají, že už dříve byly transatlantické vazby oslabeny koncem studené války, narůstající opotřebovaností Spojených států globální zátěží a soustředěním na domácí problémy na obou březích oceánu. Trump to jen dorazil, shrnují Philip H. Gordon a Jeremy Shapiro.

Komu to dělá radost, má důvod, protože oba profesoři mají za sebou slušnou kariéru na ministerstvu zahraničí. Vědí, o čem mluví, a nepochybně nemluví jen za sebe. Vyjadřují názor široce pojaté domácí opozice vůči prezidentu Donaldu Trumpovi, která není jen v Demokratické straně, ale také na mnoha místech samotné Trumpovy administrativy.

Kritika Trumpa není jednotná. Neocons a konzervativci, které Trump vytlačuje od kormidla, nemají nic proti tomu, když jim Evropané víc přispějí, ale nepřipustí, aby jim zároveň svazovali ruce ve vedoucí úloze v globálním měřítku. Progresívní levice v Demokratické straně Trumpa bytostně nesnáší, ale rozhodně mu nevyčítá, že chce odejít ze Sýrie nebo Afghánistánu. Další části amerického establishmentu vadí, že Trump se chtěl ujmout zlepšování vztahů s Ruskem („dobré vztahy s Ruskem jsou aktivem, nikoliv zátěží“), nebo že se vytrvale posouvá ke klidnému řešení konfliktu s KLDR a nejspíš hodlá zklidnit i hrozící obchodní válku s Čínou. To by se mohlo americké veřejnosti líbit a hrozilo by, že ho zvolí znovu.

Pokud jde o NATO, Trump je před časem celkem věcně označil za zastaralé, ale nemá nic proti tomu, aby bylo pojato jako zbrojní obchoďák USA. Bezpečnostní záruky? Možná, určitě ne pro každého, a už vůbec ne levně. Nejsvěžejší Trumpova myšlenka spočívá v účtování plných nákladů hostitelské zemi za americkou vojenskou přítomnost plus 50 procent prémie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…