Většina komentářů k současnému výročí našeho členství NATO, a za pár dní si to zopakujeme při vzpomínce na 70 let od založení Atlantické aliance, překypuje nadšením spolu s odhodláním vydávat na zbrojení tolik, že jen to číslo zastraší všechny nepřátele. Úplná novinka to není. V dějinách se občas takováto bojechtivá nálada prosadila, ale dopadlo to obyčejně špatně. Navíc si možná jenom předstíráme něco, co už dávno není pravda.
Atlantická aliance - jak jsme ji znali - je mrtvá, píší pochmurně v nejprestižnější zahraničně-politické revue Foreign Affairs dva autoři z jejího vydavatelského domu Council on Foreign Relations. Připomínají, že už dříve byly transatlantické vazby oslabeny koncem studené války, narůstající opotřebovaností Spojených států globální zátěží a soustředěním na domácí problémy na obou březích oceánu. Trump to jen dorazil, shrnují Philip H. Gordon a Jeremy Shapiro.
Komu to dělá radost, má důvod, protože oba profesoři mají za sebou slušnou kariéru na ministerstvu zahraničí. Vědí, o čem mluví, a nepochybně nemluví jen za sebe. Vyjadřují názor široce pojaté domácí opozice vůči prezidentu Donaldu Trumpovi, která není jen v Demokratické straně, ale také na mnoha místech samotné Trumpovy administrativy.
Kritika Trumpa není jednotná. Neocons a konzervativci, které Trump vytlačuje od kormidla, nemají nic proti tomu, když jim Evropané víc přispějí, ale nepřipustí, aby jim zároveň svazovali ruce ve vedoucí úloze v globálním měřítku. Progresívní levice v Demokratické straně Trumpa bytostně nesnáší, ale rozhodně mu nevyčítá, že chce odejít ze Sýrie nebo Afghánistánu. Další části amerického establishmentu vadí, že Trump se chtěl ujmout zlepšování vztahů s Ruskem („dobré vztahy s Ruskem jsou aktivem, nikoliv zátěží“), nebo že se vytrvale posouvá ke klidnému řešení konfliktu s KLDR a nejspíš hodlá zklidnit i hrozící obchodní válku s Čínou. To by se mohlo americké veřejnosti líbit a hrozilo by, že ho zvolí znovu.
Pokud jde o NATO, Trump je před časem celkem věcně označil za zastaralé, ale nemá nic proti tomu, aby bylo pojato jako zbrojní obchoďák USA. Bezpečnostní záruky? Možná, určitě ne pro každého, a už vůbec ne levně. Nejsvěžejší Trumpova myšlenka spočívá v účtování plných nákladů hostitelské zemi za americkou vojenskou přítomnost plus 50 procent prémie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV