Začnu nejprve historkou z dob komunistických. Když komunisti zjistili, že jejich způsob hospodaření nefunguje, zkusili vadu systému obejít skrze šetření. Tak vyhlásili kampaň "bude se šetřit". A lidová tvořivost k tomu dodala: "ať to stojí, co to stojí". Šetřilo se totiž tak, že se projekty nedotahovaly do konce, takže výsledné náklady (a často i škody) byly nakonec větší, než kdyby se dílo řádně dokončilo.
Stejným způsobem funguje dobroser. Musí páchat dobro, aniž by se ohlížel na další souvislosti a hlavně důsledky svého snažení. Namísto dlouhého a zbytečného výkladu uvedu jednoduchý příklad z možného reálného života. Dobroser vidí lvici, která skolí zebru. Ha, zlo, umírá zebra - řekne si dobroser a spěchá nebohou zebru zachránit ze spárů divé šelmy. Poté spokojeně odchází s pocitem úspěšně vykonaného dobra a svým podobně laděným přátelům pak v kavárně barvitě vypráví, jak zachránil přírodu. Přátelé mu nadšeně tleskají, tiše mu závidí a přejí si vykonat podobné statečné činy. A někteří jdou a konají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV