Dolejš (KSČM): Není to reforma, ale bolestivé změny

29.08.2011 5:26

Z tiskové konference KSČM, které se zúčastnili poslankyně a stánová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví Soňa Marková a poslanec a stínový ministr KSČM pro resort financí Jiří Dolejš. Hovořili o zdravotnické a daňové reformě.

Dolejš (KSČM): Není to reforma, ale bolestivé změny

Daňové změny navrhované Nečasovou vládou ekonomice nepomůžou, nezvýší růst, ale poškodí veřejné rozpočty a zvýší zatížení zaměstnanců. Nepřímé daně už nemohou růst. Namístě je vyšší daň z příjmu pro lidi s vyššími příjmy a korporátní daň pro velké podniky. Před novináři to v reakci na včerejší jednání vlády, která schválila tzv. daňovou reformu, řekl poslanec Jiří Dolejš, stínový ministr financí KSČM. "Ve skutečnosti ani nejde o reformu, ale kosmetickou, leč sociálně bolestivou úpravu," zdůraznil.

Jak by si daňovou reformu představovala KSČM? "Už nelze pokračovat ve zvyšování nepřímých daní. Podvazuje to koupěschopnou poptávku, má to výrazné sociální dopady, tím spíš, že část výnosů z těchto daní má směřovat k problematické důchodové reformě. Chybí srovnatelná progresivita přímých daní - vyšší progrese u daní z příjmů fyzických osob. A je čas najít odvahu dát na stůl i vyšší zdanění velkých firem, které ze země odvádějí nemalé zisky. Alespoň bychom tak peníze vrátili do ČR," prohlásil Dolejš s tím, že pokud by to bylo nastaveno srovnatelně s ekonomickým prostředím EU, nemuseli bychom se bát rizika útěku investorů. "A pokud zdaňujeme práci a spotřebu, neměli bychom zapomínat, že je možné a potřebné zdanit i kapitál," podtrhl. Daňové změny by měly být platné od roku 2013.

K tomu, aby se peníze neztrácely kdovíkde, by pomohla majetková přiznání, která KSČM prosazuje už dlouhá léta. Dalším opatřením, jak zabránit rozpouštění erárních peněz ve stovkách miliard, je podle Dolejše cenová kontrola veřejných zakázek. Pokud se vláda nevydá cestou takto koncipovaných reforem, které jsou schopné nejen čelit bezprostřednímu nárazu krize v příštím roce, ale založit novou střednědobou perspektivu, bude podle Dolejše ztrácet nejen oporu svých voličů, ale i politickou legitimitu. V takovém případě by skutečně muselo dojít k předčasným volbám.

O daňovou reformu rozhodně nejde

Dolejš okomentoval i způsob, jakým vláda včera schválila daňovou reformu. Jednala bez přítomnosti ministrů za TOP 09 pod záminkou kauzy Ladislava Bátory. "Ani tato kauza by neměla bránit vládě vládnout. Komunikace mezi koaličními stranami, akceschopnost premiéra řešit tyto problémy je nízká," řekl. Poukázal na to, že k daňové reformě se nepřihlásila tripartita, velmi kritičtí byli odboráři i zástupci zaměstnavatelů. Přesto i za neúčasti ministrů za TOP 09 návrh daňových zákonů prošel vládou skoro jako "horký nůž máslem".

Proč je KSČM tak kritická k návrhu tzv. daňové reformy? To, co vláda projednala, jak řekl Dolejš, navazuje na změnu zákona o DPH - a v celku ani reformou není. Kritizuje ji levicová opozice, ale i podnikatelské a ekonomické kruhy. "Výsledek nepomůže české ekonomice, nepodpoří růst, nezhojí příjmovou stránku státního rozpočtu, je jen kosmetickou úpravou," uvedl komunistický poslanec.

A jde-li o zásahy do nepřímých daní, je vládní krok i úpravou sociálně bolestivou. "Po době experimentování opouštíme institut superhrubé mzdy, zřejmě velký národohospodářský efekt si vláda slibuje od jednotného inkasního místa. Označovat tyto kroky za daňovou reformu, je neadekvátní," sdělil Dolejš.

Pokud se ukazuje jako reálná krizová varianta dalšího vývoje na příští rok, pak se podle něj plnění daňových příjmů zhorší. Budou prý chybět desítky miliard korun. "Proto je neadekvátní, když vláda hledá nové zdroje v úvahách o zdanění živnostníků, nebo některé reformní kroky hodlá dělat na úkor územních rozpočtů," řekl. Vývoj v roce 2012 bude podle něj asi horší, než ministerstvo financí na jaře předpokládalo. Proto bude muset dojít ke korekci.

Dále čtěte:
Lidé nemají peníze. Přestávají spořit na důchody
Šéf lidovců Bělobrádek: Penzijní reforma je loupež století

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…