Životnost českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech by se měla prodloužit minimálně na šedesát let. Doporučuje to vládou jmenovaná nezávislá energetická komise v čele s předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem ve své závěrečné zprávě, jejíž oficiální verzi k oponentuře zveřejnila na serveru www.vlada.cz.
Pokud by k prodloužení životnosti skutečně došlo, pak by současné bloky v Temelíně mohly fungovat do roku 2062 a v Dukovanech do roku 2045.
Stranu zelených nepotěší ani doporučení, aby další nárůst spotřeby elektřiny a náhradu postupně odstavovaných uhelných elektráren pokryla výstavba nových jaderných zdrojů.
K roku 2030 by pak podíl jádra na celkové výrobě elektrické energie mohl dosáhnout až 77 procent - jako tomu dnes je ve Francii. V Česku to zatím je pouze 35 procent.
Od sázky na jádro si komise slibuje stabilizaci nákladů na výrobu elektřiny na nejnižší možné úrovni. Rovněž nezávislost domácí elektroenergetiky na růstu cen fosilních paliv a emisních povolenek skleníkových plynů. Zlepšit by se mělo i životní prostředí. K tomu je ale nutné zahájit stavbu nových reaktorů co nejdříve, do doby než bude hrozit nedostatek dodavatelských kapacit. Jinak se může zpozdit výstavba až o deset let. Současně komise vyzvala k podpoře českého průmyslu a inženýrských kapacit na výstavbě jaderných elektráren doma i v zahraničí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nep