Marksová-Tominová (ČSSD): Demagogie poslance Věcí veřejných Chaloupky

17. 1. 2012 16:13

Naprostá většina lidí si život v ghettech nevybrala dobrovolně, byli k tomu přinuceni okolnostmi.

Marksová-Tominová (ČSSD): Demagogie poslance Věcí veřejných Chaloupky
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Poslanec VV Otto Chaloupka se v rozhovoru vyjadřuje nevybíravě o Romech. Používá řadu argumentů, které v médiích slýcháme pořád dokola, které jsou ale čistě demagogické a nezakládají se na pravdě – proto je třeba se proti nim ostře ohradit.

Hlavním mottem těchto názorů je, že „na všechny občany této země a zde pobývající osoby se musí uplatňovat stejná práva a stejné povinnosti. Pokud někdo tyto povinnosti neplní, má na něj být uplatněn patřičný trest. Bez ohledu na to, jestli je to běloch, černoch nebo Cigán.“ Takové vyjádření navozuje představu situace, kdy Romové mohou vyvíjet trestnou činnost, aniž jsou za to potrestáni, zatímco ostatní nikoli. Toto tvrzení se ale nezakládá na pravdě, zákony platí pro všechny stejně a záleží jen na příslušných orgánech a institucích, jak jejich plnění dodržují.

Dalším názorem poslance Chaloupky je, že „většina lidí z této menšiny spadá do kategorie problémových lidí, kteří jsou přítěží pro společnost“. Takto paušalizující tvrzení by člen Poslanecké sněmovny v žádném případě neměl vypouštět z úst. Obrovská část Romů žijících ve vyloučených lokalitách nemůže najít práci, jejich děti jsou automaticky zařazovány do zvláštních škol, čímž ztrácejí šanci na smysluplné vzdělání a možnost uplatnit se na trhu práce, rodiny nacházející se v zoufalé sociální situaci se stávají obětí nejrůznějších kriminálních aktivit, ať už se jedná o lichvu či spekulace s nemovitostmi. Naprostá většina lidí si život v ghettech nevybrala dobrovolně, byli k tomu přinuceni okolnostmi. Sami se stávají obětmi zločinu, ale ve stávající společenské situaci se vlastními silami pryč z ghetta dostat neumějí.

Házet lidi „do jednoho pytle“ jenom proto, že patří ke stejné menšině, v tomto případě romské, je extrémně nebezpečné. Historie nám ukázala, jak strašlivé a tragické následky může takový způsob vyjadřování způsobit, a to v zemích považovaných za vyspělé. Poslanče Chaloupko, vyzývám vás proto, abyste od podobných výroků příště upustil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: cssd.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gajdůšková (ČSSD): Zásadní je, aby kvalitní péče byla dostupná všem

19:18 Gajdůšková (ČSSD): Zásadní je, aby kvalitní péče byla dostupná všem

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 22. října 2019 – informace ministra zdravotnictví o situaci…