Ministr Fuksa: Projekt regionálních potravin podporuje menší tuzemské výrobce a pěstitele

15.10.2010 6:45

Velký zájem veřejnosti o farmářské trhy nás utvrzuje v tom, že projekt Regionální potravina přichází ve správnou chvíli.

Ministr Fuksa: Projekt regionálních potravin podporuje menší tuzemské výrobce a pěstitele

Naprostá většina spotřebitelů v ČR chce nakupovat kvalitní místní potraviny, 86 procent občanů vítá vznik značky Regionální potravina. Na poptávku po kvalitních domácích potravinách odpovídá projekt Regionální potravina, kterým ministerstvo zemědělství současně podporuje menší tuzemské výrobce a pěstitele.  To, že jsou tuzemské potraviny kvalitativně srovnatelné se zahraničními, si myslí naprostá většina veřejnosti. Nakupovat potraviny přímo od výrobců má zájem každý druhý z dotazovaných. Kupovat přímo od zemědělců chtějí spotřebitelé hlavně zeleninu, ovoce a mléčné produkty.

„Velký zájem veřejnosti o farmářské trhy nás utvrzuje v tom, že projekt Regionální potravina přichází ve správnou chvíli. Potraviny z regionů a farmářské trhy považuji za spojité nádoby," říká ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Projekt Regionální potravina se zaměřuje na nejlepší produkty českých zemědělců a zpracovatelů v jednotlivých krajích České republiky. Odborné poroty hodnotí výrobky v šesti kategoriích. Oceněné výrobky získávají certifikát ministerstva a právo užívat značku Regionální potravina na výrobcích a při jejich propagaci po dobu šesti let. Spotřebitelé tak dostávají do rukou produkt, jehož původ, kvalita i čerstvost je jednoznačná.

 „Na propagaci a budování důvěryhodnosti kvalitních českých potravin se soustředíme. Zvýšit podíl českých potravin v českých obchodech jde totiž jen posunem spotřebitelského chování tak, že zákazníci sami budou české produkty vyžadovat," poznamenává ministr Fuksa.

Přednosti regionálních potravin jsou zřejmé. Díky krátkým distribučním cestám se tyto potraviny dostanou ke spotřebiteli skutečně čerstvé a navíc zkrácený transport nezatěžuje životní prostředí. Velkým plusem je podpora zaměstnanosti v daném regionu. Prosperující zemědělci, zpracovatelé i prodejci pak představují záruku udržení nebo dokonce rozšíření počtu pracovních míst.

Česká republika se tímto krokem připojuje k řadě vyspělých států, které podobné podpůrné programy již delší dobu úspěšně využívají.

„Výrobky od místních firem a podle rodinných receptur mají vždy blíže k lidem v daném regionu, navíc o producentech potravin ze svého okolí máme zpravidla více informací než o výrobcích, které jsou dováženy z větších vzdáleností," uzavírá ministr Fuksa.  

Zda bude zájem spotřebitelů o potraviny domácí produkce stoupat i nadále, záleží na každém zákazníkovi, který si dokáže najít cestu ke kvalitním regionálním potravinám.

Dále čtěte:

Profil Ivana Fuksy na ParlamentníchListech.cz:
##MINIPAS 1957##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

18:14 Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.