V médiích jste se vyjádřil poměrně zdrženlivě k přechodu na takzvanou bezhotovostní ekonomiku, tedy k úplné eliminaci hotovosti, kterou už některé vlády plánují. Proč?
Celkem nenápadně totiž připravují obrovskou revoluci v našich peněženkách. Objevují se zprávy, že mince a papírové peníze během několika let vymizí v Norsku, že v Izraeli zasedá speciální výbor, který mimochodem řídí šéf premiérova kabinetu, jenž se zaobírá plánem vedoucím k úplné eliminaci hotovostních transakcí v zemi atd. Bohužel se k těmto revolučním krokům nevede veřejná debata. Veřejnost, zdá se, v řadě případů bere zmíněné informace tak, jak jsou jí servírovány. Jako další milník v nezadržitelném pokroku lidstva. Přitom může jít o hodně nebezpečný vývoj. S nedozírnými důsledky.
Proč? Nepřeháníte?
Vůbec ne. Pokud se skoncuje s hotovostní ekonomikou, bude to poprvé v dějinách lidstva, kdy nebude možné provést obchodní transakci tak, aby o ní věděly pouze zúčastněné strany. Záznam o ní vždy bude mít k dispozici nějaká třetí strana. Tak tomu nikdy v historii nebylo – ať už se platilo oblázky, plátnem, dobytkem, zlatem, stříbrem, groši, tolary, bankovkami, korunami či eury ve fyzické podobě, vždy bylo možno transakci provést bez povědomí „třetí osoby“. Nyní to možné nebude.
Vidíte tedy problém právě v tom, že o každé transakci už vždy bude vědět nějaká třetí strana?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík