Já covid podceňoval. Už ne! Šéf špitálu: Zlomit odpor odpíračů. A ještě něco

02.11.2020 4:44 | Zprávy
autor: David Hora

ROZHOVOR „Na jaře jsem i já pandemii vnitřně trochu podceňoval. Teď už ne! Od jara dal covid ve světě jasně najevo, že není důvod ho podceňovat,“ říká ředitel nemocnice ve Strakonicích a senátor Tomáš Fiala. Popisuje, jak to vypadá konkrétně v této jihočeské nemocnici. A řekl, jestli se bojí tzv. „italského scénáře“. Svůj názor sdělil i k opatřením proti epidemii a zmínil i očkování. Na závěr se vrátil ještě ke schůzce Romana Prymuly s Jaroslavem Faltýnkem.

Já covid podceňoval. Už ne! Šéf špitálu: Zlomit odpor odpíračů. A ještě něco
Foto: archiv T. Fiala
Popisek: Tomáš Fiala

Počet pozitivně testovaných na koronavirus, stejně jako počet úmrtí, stále roste. Jak aktuální situaci vnímáte a jak to vypadá konkrétně v nemocnici ve Strakonicích, kde jste ředitelem?

Ve strakonické nemocnici jsme původně začali přijímat covid-pozitivní pacienty s dechovými obtížemi na naše plicní oddělení, tedy na Oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění. Po jeho naplnění následovalo vyklizení jedné stanice chirurgie, pak neurologie. Od 29. 10. následuje vyklizení gynekologie. S tím souvisí útlum odkladné péče. K 28. říjnu máme 70 pozitivních pacientů, z toho 4 v nejtěžším stavu na ARO. Zhruba 30 vyléčených pacientů je už doma. Co se týče zaměstnanců – v izolaci je teď 40 zaměstnanců, v karanténě 9. Z toho jasně plynou starosti, složité obsazování směn… Naštěstí se nám hlásí i dobrovolníci z řad mediků i studentů a studentek zdravotnických škol.

Máte vy, jako lékař, obavy z tzv. „italského scénáře“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …