Lidovec Zdechovský ostře: Ministryně Michaela Marksová je buď líná, nebo neschopná!

22.01.2015 16:44

ROZHOVOR Europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) dopálila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle Zdechovského by se měla buď omluvit, nebo rovnou odstoupit, a to kvůli svým vyjádřením na adresu paní Evy Michalákové, která už několik let bojuje o své děti, jež jí odebrala norská sociální služba na základě nepodloženého obvinění o sexuálním zneužívání. Zdechovský v rozhovoru pro Parlamentnílisty.cz hovoří o týrání a nátlaku na matku, zároveň upozorňuje na zásadní problém norského systému, který likviduje nejen české rodiny.

Lidovec Zdechovský ostře: Ministryně Michaela Marksová je buď líná, nebo neschopná!
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v rozhovoru pro iDnes.cz sdělila v souvislosti s šířením údajně jednostranného pohledu na kauzu paní Michalákové: "Byla bych proto velmi opatrná na to říkat, že děti byly odebrány neoprávněně.“ Pro Českou televizi pak také zmínila, že v části spisu, který měla k dispozici, jsou věci, jež jsou v souladu s názory norské ambasády. Co si o těchto výrocích myslíte?

Paní ministryni bych vzkázal, že na rozdíl od ní jsem se s kauzou důkladně seznámil, a ať mi ukáže jediný důkaz, který by svědčil v neprospěch Evy Michalákové. Paní ministryně by si měla podrobně kauzu prostudovat, než bude cokoli říkat. Je to obrovská nekompetentnost. Rodině Michalákových by se měla omluvit. Pokud se situací nebude chtít zabývat a bude dál pokračovat ve výrocích v obdobném duchu, není jiná možnost, než aby ze svého úřadu odešla. Nedovedu si představit, že by v kontextu svých vyjádření v této kauze měla předkládat jakýkoli zákon týkající se rodin. Od začátku do konce vidím obrovské selhání norského systému, který upřednostňuje pěstouny a jejich přání děti adoptovat proti biologické matce.

Paní ministryně uvedla, že nejsou k dispozici dostatečné informace, a také na adresu paní Michalákové řekla: "Ona neříká veřejnosti plnou pravdu…"

Měla by se s ní setkat. Než jsem se do celé kauzy vložil, čtyři měsíce jsem materiály studoval. Pak jsem si nechal od paní Michalákové a jejích právníků - paní Dory Bokové a pana Pavla Hasenkopfa - posílat veškeré informace, a nikdy nenastal žádný problém mi cokoli prozradit. Paní Michaláková nikdy nic netajila, a to chci velmi zdůraznit. Vyjádření paní ministryně považuji za nesmysl. Buď je líná, nebo nekompetentní. Spíš to odráží, že se paní ministryně zhlédla v norském systému, než aby kauze rozuměla. Také média rozsudky mají, nezveřejňují je proto, že je potřeba souhlas norských úřadů, aby se mohly všechny dokumenty podle norského práva zveřejnit.

Necítíte zábrany v kritice, když je paní ministryně zástupcem strany, která je koaličním partnerem KDU-ČSL ve vládě?

Já jsem celou dobu vystupoval vůči paní ministryni korektně. Svými vyjádřeními ale kauzu posunula, a veřejnost začala mít podezření, že paní Michaláková něco spáchala.

Senátoři odsoudili postup norské strany: "Nejedná o ojedinělý případ perzekuce ze strany norského Barnevernetu. Ne všechny rodiny jsou ochotny požádat o pomoc české úřady nebo promluvit o svých příbězích veřejně, neboť mají strach, že když svůj problém nahlásí českým úřadům či médiím, své děti už nikdy neuvidí,“ sdělila na svém facebookovém profilu místopředsedkyně Senátu Miluše Horská s odkazem na to, že s vámi mluvila. Jak zareagovali další politici?

Zareagoval pan premiér a hovořil jsem i s některými ministry, kteří chtěli další informace. Pan premiér má číslo na norskou premiérku, pokud ne, jsem mu schopen mu ho kdykoli poskytnout, jde o to zavolat jí a říct jí, aby se na tuto zvláštní kauzu podívala. Na základě cesty nás politiků do Norska se uvolili kolegové z vládní strany Progress Party, že příští týden bude veřejné slyšení na téma Michaláková v norském parlamentu. To si myslím, že je dobrá zpráva. Takové veřejné slyšení rozhodně není obvyklé.

Aktuální schůzka matky s norským úřadem ale způsobila, že došlo ke zkrácení času, který Michaláková může se syny strávit na dvakrát čtvrt hodiny za rok. Zatím děti nepůjdou k adopci. Co se týká zkrácení času návštěvy, šlo prý o požadavky dětí…

To je naprostý nesmyl. Dětem systematicky vykládají, že je matka nemá ráda. Když si přitom otevřete zvukové záznamy paní Michalákové, které si pořizovala tajně z minulých schůzek s dětmi, tak ji vítají a chtějí s ní být. Najednou pak přijdou pěstouni, kteří děti chtějí adoptovat, s tím, že děti nechtějí matku vidět. Apeluji na to, aby česká vláda poslala expertní tým psychologů a psychiatrů, aby děti vyšetřili. Jestliže zjistíme, že dochází k manipulaci, pak má Jitka Chalánková pravdu, podejme na Norsko žalobu a chtějme odškodnění nejméně 100 milionů korun.

Premiér Bohuslav Sobotka obdržel od norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové nótu, ve které Česku navrhuje, aby začaly mezi sebou přímo komunikovat úřady, které se věnují ochraně dětí. Může to být signál, že by paní Michaláková měla nějakou větší šanci děti získat?

Signál to být může. Jenže podobná jednání už probíhala a nevedla k žádnému posunu. Podle mě je to norská obezlička. Vždycky něco slíbí a pak to nedodrží. Paní velvyslankyni už po jejím kontroverzním tiskovém prohlášení nevěřím. Norové už jsou pro mě absolutně diskvalifikováni. To, jak začali měnit a obracet názory, mě opravdu nevede k přesvědčení, že by věc chtěli vyřešit ve prospěch dětí, ale spíš jen ve prospěch pěstounů.

Deník Echo24.cz citoval rozhodnutí odvolacího soudu z roku 2013: "Odvolací soud neshledává dostatečné důkazy pro sexuální zneužívání dětí ze strany matky. Nelze ani vycházet z toho, že matka vědomě nezasáhla proti případnému zneužívání ze strany otce. Oznámení proti otci a matce byla navíc odložena,“ vypočítává soud. Přesto rozhodnutí odebrat děti kvůli "selhání péče“ potvrzuje. Jak si to vysvětlujete?

Ukazoval jsem ty rozsudky i právníkům v Evropském parlamentu a jen kroutili hlavou. Říkají, že rozsudek nechápou a myslí si, že je možnost ho napadnout. Ukazuje se, že více soud věří pěstounům, kteří si vymýšlejí příběhy, a paní ze školky, jež hrozí trestní stíhání za to, že si celou kauzu vymyslela, než biologickým rodičům. Od začátku do konce je to lež.

Norské velvyslanectví ale v tiskovém prohlášení uvádí: "Není pravda, že orgán péče o dítě děti rodičům Michalákovým odebral, aniž by k tomu měl dobré důvody. Matka chlapců českým úřadům, médiím a veřejnosti sdělila neúplné informace, přičemž se rozhodla nezveřejnit podrobnosti, z nichž by bylo zřejmé, že bylo rozhodnutí odebrat děti nutné a naléhavé.“ Co vy na to?

Co je neúplné? Jaké informace? Když jsme se snažili s norskou sociální službou Barnevernetem seznámit, pokládali telefon a vysvětlovali, že jsou na dovolené. Tři měsíce se snažíme dopátrat pravdy. A jak je to s informacemi, už jsem vysvětlil.

Mohlo dojít k tomu, že nějaký úředník rozhodl a pak už nikdo nechtěl říct, že došlo k chybě?

Je to možné, proto tlačí na Evu Michalákovou. Jde o zkrácení doby setkávání s dětmi, nemůže je objímat, nemůže jim dávat dárky. Poslala dětem vánoční dárky a jedna z pěstounských rodin si dárek pro Denise nepřebrala. Mně to přijde hloupé a musím se držet, abych nepoužil silnější slova. Přijde mi to jako způsob týrání a nátlaku na matku. Zároveň musím připomenout, že existuje více případů, u kterých existoval totožný scénář. Nejdřív rozeštvat matku s otcem, pak říct matce, že má vycestovat ze země, protože jinak děti neuvidí. Když tohle nepomohlo, dochází ke snižování času při kontaktu s dětmi a nakonec je vyvíjen nátlak, aby matka odevzdala pas. Jakmile odevzdala pas, děti byly dány k adopci a matka 10 let děti neviděla. Tento systém je v Norsku zaběhnutý, nikdo o něm nemluvil, ale já chci o něm mluvit. Budu o něm mluvit v Evropském parlamentu do té doby, dokud Norové děti nevrátí.

Takže podle vás jde o systémový problém, kterými trpí i norské matky a další?

Švédské, litevské, polské, řecké atd. Poslanci v norském parlamentu mi říkali, že ročně se na ně obrátí několik stovek rodičů s podobným problémem. Na internetu se dají poměrně dobře dohledat články a materiály o podobných kauzách. Ať mi nikdo nevykládá, že není v jejich systému něco špatného. Případů, kdy k něčemu podobnému došlo na základě zvláštních důvodů, je hodně. Měl jsem možnost se setkat i s norskou matkou, které byly odebrány děti. V jejím případě ale vše dobře skončilo, protože znala místní systém, věděla, že musí ihned jednat na základě velmi tvrdého tlaku právníků. U Evy Michalákové vnímám navíc chuť Norů ukázat, že je cizinka, nezná všechna práva, a proto vůči ní úřad vystupuje tak arogantně a tvrdě.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

6:20 Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

ROZHOVOR S PREMIÉREM Migrace je stále vážné téma, které je nutné řešit. Opozice to popírá, protože n…