Nebudeme dělat víc škody než užitku. Udženija k vládě i Ukrajincům

05.04.2022 13:37 | Rozhovor

Maminky, které přišly o domov i blízké, zpěv dospívajících o lásce v době války, smutek a utrpení v očích. Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) pro ParlamentníListy.cz popsala, co všechno zažívá její městská část v rámci pomoci válečným uprchlíkům.

Nebudeme dělat víc škody než užitku. Udženija k vládě i Ukrajincům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija na 29. kongresu ODS

Statisíce Ukrajinců už uteklo do České republiky, pomáhá i Praha 2, která uvolnila byty a tamní školy přijímají ukrajinské žáky, vznikají nové třídy. Co dalšího chystáte?

Naše městská část poskytuje lidem z Ukrajiny komplexní humanitární pomoc a podporu hned od začátku krize. Poskytujeme nejen ubytování, zajišťujeme sociální péči, i péči zdravotní a psychologickou. V rámci jednání zastupitelstva Praha 2 jsme odsouhlasili finanční dar ve výši jeden milion korun na podporu Ukrajiny prostřednictvím Člověka v tísni. Jak jste zmínila, pro školáky jsme vyčlenili místa ve školkách a školách. A jsem hrozně ráda, když vidím, jak jsou u nás děti spokojené. Právě pro ty nejmenší muselo být opravdu těžké opustit svůj domov a přijít do cizího prostředí. Naše kapacity jsou ale bohužel velmi omezené.

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí

Další pomoc poskytujeme skrze náš Nadační fond Dvojka srdcem, který okamžitě vyhlásil sbírku na pomoc lidem z Ukrajiny tak, abychom mohli poskytnout i okamžitou finanční pomoc. Moje kamarádky dobrovolně v Balbínově ulici vytvořily výdejnu materiální pomoci, a to nejenom oblečení, ale i hygienických potřeb a veškerých potřeb pro děti, počínaje plenami, dětskou výživou, až po kočárky a postýlky. U nás na Dvojce pomáhají prostě všichni, naše radnice, dobrovolníci, neziskové organizace a pomoc je opravdu všestranná. A stále budeme hledat další cesty, jak lidem, kterým válka na Ukrajině vzala všechny životní jistoty, alespoň trochu ulehčit.

Máte nějaké zážitky či příběhy, které se práce a pomoci uprchlíkům týkají?

Asi nejsilnějším momentem pro mě i mé kolegy bylo setkání s uprchlíky, které jsme před několika týdny ubytovali v Sokolské ulici. Ten den jsme měli vzácnou návštěvu, kardinála Dominka Duku a ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise. Ženy a děti z Ukrajiny nás velmi mile přivítali, připravili pro nás typické ukrajinské vareniky a děti, nebo spíše dospívající děti, nám zazpívaly písně o lásce v době války. Smutek a utrpení v jejich očích dojal v místnosti každého z nás. Jsem vděčná, že jsme měli tu možnost poskytnout jim alespoň dočasně zázemí a ochranu. A samozřejmě je pro mě pokaždé těžké vidět malé děti s maminkami, které ze dne na den přišly o své domovy a leckdy i o své blízké. 

FOTO z akce:

Ze státního rozpočtu plynou stamiliony korun na pomoc uprchlíkům před válkou i humanitární pomoc a vybavení Ukrajině. Jak velký zásah pro český rozpočet to podle vás znamená?

Humanitární i vojenská pomoc Ukrajině pochopitelně představuje značný zásah do státního rozpočtu. Vláda zatím vyčlenila pomoc v hodnotě 2,5 miliardy korun a konečný účet je zatím v nedohlednu. Státní rozpočet se navíc musí vyrovnat s dopady koronavirové krize i s bezprecedentním dluhem, který státní kase zanechala předchozí vláda. Jsem na premiéra Petra Fialu a naši vládu skutečně hrdá, že se tomuto nelehkému úkolu postavili čelem.

Sdílíte obavy, že velké množství Ukrajinců sníží nebo způsobí stagnaci českých mezd? A jak tomu zabránit?

Takové obavy nesdílím. Musíme si uvědomit, že drtivá většina lidí z Ukrajiny neutíká s vidinou lepších výdělků, ale proto, že jim na jejich domovy padají ruské bomby a přicházejí o vše. Ti lidé se po skončení války chtějí vrátit domů. Ano, je možné, že část válečných uprchlíků v naší zemi zůstane natrvalo. Nemyslím si ovšem, že by to pro náš pracovní trh mělo znamenat nějaký zásadní problém. Míra nezaměstnanosti je u nás tradičně velmi nízká. Naopak, celé řadě tuzemských firem pracovníci chybějí. Pracovně-právní vztahy jsou u nás chráněny zákonem a ten se vztahuje i na případné zaměstnance z řad lidí, kteří utekli před válkou na Ukrajině. Podle mého názoru se opravdu není čeho obávat.

V České republice letí ceny nahoru. Zdražily pohonné hmoty, potraviny, energie i služby a očekávána je inflace až 15 procent. Jak se podle vás daří vládní pětikoalici dopady na Čechy zmírňovat?

Za inflaci i vysoké ceny energií a pohonných hmot tato vláda skutečně nemůže. Jsou následkem jak koronavirové krize, tak války na Ukrajině, ale i toho, jak se k veřejným financím stavěla předchozí vláda. Navíc se s těmito problémy nepotýká pouze Česká republika, ale i celá Evropa a v podstatě celý svět. O tom, že stojíme na pokraji světové ekonomické krize, se vědělo již v době pandemie koronaviru. Ruská agrese na Ukrajině tento problém jenom uspíšila. Vláda se samozřejmě snaží mírnit dopady na obyvatele formou sociální podpory i dalších opatření. Stejně tak se ve spolupráci s Českou národní bankou snaží zmírnit inflační spirálu. Na hodnocení toho, zda budou tyto snahy úspěšné a jak rychle zaberou, si musíme ještě chvíli počkat. Já jsem přesvědčená, že vláda Petra Fialy postupuje správně a uvážlivě, aby svými zásahy nakonec nezpůsobila více škod než užitku. Nicméně je jasné, že tento a nejspíš ani příští rok, nebude lehký a dotkne se většiny z nás.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko přijímá platby za plyn a ropu pouze v rublech. Odborníci se obávají, že to opět o něco zdraží ceny energií a pohonných hmot. Jak tomu nejlépe čelit?

Nejlepší, co může Česká republika i celá Evropa udělat, je zbavit se energetické závislosti na Rusku. Pokud budeme zůstávat v pozici, ve které nás Vladimír Putin může skrze dodávky plynu a ropy vydírat, nemůžeme se pak divit tomu, že tyto nástroje bude využívat. 

Bylo by vhodné reagovat na rostoucí ceny zásahem do trhu snížením DPH nebo zastropováním cen?

Nejsem úplně příznivcem takto extenzivních zásahů do ekonomiky. Vždy je potřeba na miskách vah velmi pečlivě zvažovat případná negativa a přínosy takových mimořádných opatření a nenaskakovat slepě na populistická hesla. Vždy jsem byla zastánce adresné pomoci, ne plošné.  

Petr Fiala na summitu NATO řekl, že Evropa není připravena na embargo ruských energií. Ozývají se hlasy, že by měla být urychlena realizace New Green Dealu, jiní zase tvrdí, že kvůli současnému dění je naopak třeba ho odsunout. Může New Green Deal pomoci řešit situaci, ve které se Evropa nachází?

Kolem New Green Dealu panuje spousta mýtů. Jeho ústřední myšlenka, tedy energetická nezávislost Evropy a zásadový přístup k životnímu prostředí, je správná. To znamená, že cíl je dobrý, jen ta cesta, která má vést k cíli nebyla reálná, což se dnes jasně potvrzuje. Jestli nám válka na Ukrajině něco ukázala, tak především to, že Evropa skutečně potřebuje ucelenou energetickou koncepci a maximální nezávislost na přírodních zdrojích ze zemí s problematickými a nedemokratickými režimy. Na druhou stranu nelze zavírat oči nad tím, že nepromyšlená a překotná snaha o takzvanou uhlíkovou neutralitu vehnala některé evropské země, například Německo, do totální závislosti na ruském plynu. Myslím, že je na čase vrátit do debat o energetické koncepci Evropy racionalitu a méně podléhat ideologickému nátlaku všemožných aktivistů.

Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Kyjevě s premiéry dalších zemí vyšlo najevo, že součástí tématu jednání byl i návrh Ukrajinců zřídit novou alianci, která by zaručovala vojenskou i jinou ochranu států. Někdo varuje před suplováním toho, co už dělá Severoatlantická aliance, Evropská unie nebo OBSE. Co si o takovém nápadu myslíte?

Bezpečnost České republiky před vnější agresí zajišťuje naše členství v NATO. Osobně nevidím žádný důvod, proč bychom tuto záruku měli nějak suplovat.

Jak si v jednotnosti vůči Rusku vede Evropská unie?

Ruskou agresi vůči Ukrajině odsuzuje zcela jasně a nezpochybnitelně celý svobodný svět. V tomto je Evropa naprosto jednotná. Nicméně je pravda, že některé státy Evropy nejsou příliš ochotny pro skutečně tvrdé ekonomické sankce, ani pro vojenskou pomoc. Jsem ráda, že Česká republika patří v tomto ohledu k zemím, které se vůči Rusku chovají naprosto zásadově a nekompromisně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…