Už víme, co uděláme. Vytočený Zelenskyj má konkrétní kroky

05.04.2022 7:43 | Ze sítí

Zvláště těžké je dívat se na stopy po kulkách na autech s nápisem „Děti“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popsal, co na vlastní oči viděl ve městě Buča. A nejen tam. V mnoha vesnicích osvobozených okresů Kyjeva, Černihiva a Sumy dělali prý okupanti věci, které místní neviděli ani za nacistické okupace před 80 lety. Ale svět tyto zločiny, které prý Rusko jistě zaoře, vidí a nenechá jen tak. Ukrajinci proto do osvobozených měst zvou stovky novinářů.

Už víme, co uděláme. Vytočený Zelenskyj má konkrétní kroky
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Ukrajinci! Naši obránci! Dnes to byl opravdu těžký den,“ začal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se byl osobně podívat v osvobozených městech v Kyjevské oblasti, jako jsou Irpin nebo Buča. A to, co tam napáchali ruští okupanti, jím prý pořádně otřáslo. „Těla zabitých lidí, zabitých Ukrajinců už byla odvezena z většiny ulic. Ale na dvorech i v domech mrtví stále zůstávají,“ promluvil ukrajinský prezident ke svým spoluobčanům i ke světu na sociální síti Facebook. „Zvláště těžké je dívat se na stopy po kulkách na autech s nápisem ‚Děti‘,“ popsal, co pro něj bylo emocionálně opravdu těžké.  

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65220 lidí

Prezident oznámil, že ukrajinské úřady už ruské zločiny v osvobozených oblastech vyšetřují. Ukrajinské úřady při vyšetřování ruských válečných zločinů chtějí spolupracovat s orgány Evropské unie a s Mezinárodním soudním tribunálem. Zelenskyj o tom podle svých vlastních slov debatoval i s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Jen ve městě Buča prý bylo mučeno a pozabíjeno na 300 lidí. „A to je jen jedno město. Jedna z mnoha ukrajinských komunit, které se ruská armáda zmocnila,“ poznamenal Zelenskyj. „V mnoha vesnicích osvobozených okresů Kyjeva, Černihiva a Sumy dělali okupanti věci, které místní neviděli ani za nacistické okupace před 80 lety,“ pokračoval Zelenskyj pochmurně.

Zelenskyj si přeje, aby celý svět viděl, co podle ukrajinské strany ruští okupanti napáchali.

„Chtěl bych zdůraznit, že nám jde o co nejúplnější, transparentní vyšetřování, jehož výsledky budou známy a vysvětleny celému mezinárodnímu společenství. Novinářům poskytujeme maximální přístup do Buči a dalších osvobozených měst Ukrajiny. Tisícům novinářů z celého světa. Máme zájem, aby tam byly tisíce novinářů. Co nejvíce! Aby svět viděl, co Rusko udělalo,“ žádal důrazně Zelenskyj s tím, že ruská strana nepochybně popře, že má na svědomí všechna tato zvěrstva, bude tvrdit, že civilisty v okupovaných regionech pozabíjel někdo jiný, ale svět podle něj už ví, že Rusko popírá i svůj podíl na sestřelení letu MH-17 nad Ukrajinou z léta 2014. „Nyní dělají totéž. Ty samé lži. Snaží se překrucovat fakta. Ale stejně jako tehdy neuspějí. Nebudou moci oklamat celý svět,“ nešetřil ostrými slovy ukrajinský prezident.

Zelenskyj nepochybuje o tom, že Rusové různě sestříhají všelijaká videa, která pustí do světa. To, co nestihli ve městě Buča, to jest zamést stopy po tom, co napáchali, nepochybně v jiných regionech stihnout mohou. Ale svět podle Zelenského ví, kdo 24. února 2022 rozpoutal válku proti Ukrajině. „Existuje dostatek důkazů, že právě ruské jednotky ničí mírumilovná města, unášejí, mučí, zabíjejí civilisty,“ řekl ukrajinský prezident.

Zelenskyj předpokládá, že ruští mučitelé budou souzeni stejně, jako byli souzeni a odsouzeni nacisté po druhé světové válce. Někteří dostali trest smrti.

„V našich časech již lidi neodsuzujeme k trestům smrti,“ připomněl prezident Ukrajiny. Ale jedním dechem dodal, že současné vedení Ruské federace, i propagandisté, kteří tomuto vedení pomáhají, musí skončit za mřížemi. „Přinejmenším,“ konstatoval Zelenskyj.

Po tom, co svět viděl v Buči, nastal podle Zelenského čas pořádně zesílit sankce proti Rusku. Západních politiků se ale zeptal, zda bylo nutné dospět až k takovýmto zvěrstvům. Chtěl vědět, zda bylo nutné, nechat každému Ukrajinci trhat srdce na kusy. Protože přesně to se podle Zelenského děje, když Ukrajinci vidí podobné masakry.

To, co se stalo, podle Zelenského dokládá, že Ukrajina musí dostat těžké zbraně, aby vyhnala pachatele podobných hrůz ze své půdy. „I nadále to budu říkat do očí všem, na kterých závisí rozhodnutí o dodání zbraní Ukrajině,“ prohlásil Zelenskyj.

Ukrajinští ženisté prý v osvobozených městech zneškodňují tisíce nastražených bomb. Až tuto obtížnou práci dokončí, zničená města budou znovu postavena. Ze sutin povstanou nové domy, nové mosty, nové silnice.

Nakonec prozradil, že předal dalších 152 vyznamenání obráncům Ukrajiny.

A pak už přišlo jen tradiční rozloučení.

„Věčná sláva všem našim hrdinům! Věčná památka všem, kteří zahynuli pro naši vlast! Sláva Ukrajině!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

navýšení dálniční známky

Uvažujete o tom, že by cena každý rok rostla. O kolik? A porostou také lidem každoročně platy? Třeba teď jsou reálné mzdy na minimum.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

8:02 Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

Ve svém pravidelném vysílání se předseda strany PRO Jindřich Rajchl věnoval například sankcím na rus…