Masarykova univerzita prezentovala záměr poskytovat podporu studentům, kteří chtějí jako dobrovolníci pomáhat uprchlíkům. V čem spočívá?
Rozhodli jsme se přispět k věcnému řešení problémů s uprchlíky, a to konkrétně dvěma způsoby. Jednak jsme nabídli odbornou pomoc státu, což navazuje na naši dlouholetou spolupráci s azylovým zařízením v Zastávce u Brna. Kolegové z pedagogické fakulty pracují s dětmi lidí, kteří jsou tam umístěni. Naši studenti práv tam pomáhají azylantům s právními otázkami. Druhý pilíř je zaměřený na podporu dobrovolnických aktivit našich studentů, protože považujeme za rozumné, aby si tento významný společenský problém sami „osahali“. Pro tyto účely jsme zřídili stipendijní program, z něhož mohou získat příspěvek například na svoje cestovní náklady do azylových zařízení nebo přímo na hranici Evropské unie. Využíváme k tomu prostředky z darů, které univerzita dostává, a tam, kde je program součástí praxe studentů, využíváme stipendijní fond.
Je pravděpodobné, že počet cizinců, s nimiž bude třeba v ČR pracovat, poroste. Uvažujete o rozšíření této pomoci?
Zatím je u nás ten problém v podstatě neviditelný, protože počty uprchlíků jsou minimální. Pokud by narostly, jsme připraveni spektrum těchto aktivit rozšířit. K naší stávající nabídce je stát vstřícný a pomoc vítá. Jednáme i s hospodářskou komorou, protože některé podniky mají zájem poskytnout azylantům práci. Jako univerzita můžeme dál například nabídnout jazykový trénink, naše centrum jazykového vzdělávání vytvořilo v minulosti speciální učebnici češtiny pro potřeby imigrantů, protože jejich potřeby jsou jiné než u lidí, kteří se česky učí v akademickém prostředí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel