Americký prezident koncem minulého týdne vyvolal bouři kritiky, když zcela pozastavil příliv migrantů do USA z některých konkrétních muslimských zemí. Ihned proti tomu začaly demonstrace. Jiní naopak tleskají, že plní své sliby. Může takto razantní přístup prezidenta USA vykořenit představu, že se migrantům musí automaticky pomáhat? Anebo je to pro starý kontinent spíše špatná zpráva, jelikož se vlny uprchlíků ještě více zaměří na slabou a stále nechráněnou Evropu?
Trump chce jistě ukázat, že jeho volební kampaň nebyla jenom rétorické cvičení. Ale to není nejdůležitější. Jeho akčnost vystavuje zrcadlo upovídaným a nic neřešícím politikům. Ukazuje na aroganci a nadutost politiků, rádoby vizionářů typu Angely Merkelové a Hillary Clintonové, které vehnaly naši civilizaci do katastrofické situace. Z prezidentského volebního klání známe naprosto dominující antitrumpovské naladění většiny médií, které se hned tak nezmění. Nedávno jsem viděl ve Washington Post foto z „velké“ pražské demonstrace, zespodu zabraný transparent. My Pražané jsme to moc nezaregistrovali. Chci tím říct, že máme mnoho informací, ale co je skutečnost, příliš nevíme, a to platí i pro zmíněné demonstrace.
K pomoci migrantům si myslím, že jste v otázce poněkud promíchal termíny, které jsou nesourodé. Jedna věc je humanitární pomoc v nouzi a druhá věc je nárokovost, automatičnost této pomoci a migrace za ekonomickým prospěchem. Navíc krok amerického prezidenta směřuje daleko více k otázce bezpečnosti.
Den po inauguraci Trumpa se sešli LePenová, Wilders, Okamura, Salvini z italské Ligy severu, Petryová z německé AfD a další lídři stran, kteří jsou označováni i jako nacionalisté. Vyjádřili Trumpovi podporu. Jsou to „budoucí vládci Evropy“? Mohou se jim establishmentové strany vyhnout, když přeberou jejich nechuť k migrantům? Co za pět let zbude z uspořádání Evropy, které dnes zrcadlí například Evropský parlament?
Tito politici vůbec nejsou stejní. Okamura je viditelný jenom u nás, a kdyby byl dospělý za minulého režimu, nepochybně by vedl nějakou bolševickou buňku. Například Petryová je v podstatě proevropská, ale samozřejmě razantně kritická k Merkelové. Le Penová a rakouský Hofer, to už je úplně jiná třída a tam lze o budoucím postavení ve špičce evropské politiky hovořit. Migrace není jediné nezvládnuté téma „establishmentových“ stran. Co bude s Evropou za pět let, a jak bude vypadat Evropský parlament, to nevím. Mohu pouze doufat, že se hodně změní a politici jako německý sociální demokrat Schulz se propadnou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán