Chrudim: Projekt likvidace ekologické zátěže dorazil do cíle

30.09.2014 6:31 | Zprávy

V měsíci srpnu 2014 byla definitivně ukončena sanační část realizace projektu „Řešení staré ekologické zátěže na lokalitě bývalého s. p. Transporta Chrudim, areál nový závod – odstranění ohnisek kontaminace v nesaturované zóně horninového prostředí“ s celkovými náklady ve výši téměř 167 mil. Kč.

Chrudim: Projekt likvidace ekologické zátěže dorazil do cíle
Foto: chrudim.eu
Popisek: Chrudim

„Jedná se o jeden z největších projektů, na jehož řešení se město Chrudim podílelo. Potvrzuje to nejen částka, která byla nutná k odstranění zátěže, ale i fakt, že od zjištění problému do jeho vyřešení to trvalo jedenáct let. Já bych chtěl v této souvislosti vyslovit poděkování všem, kteří se na řešení podíleli, včetně předchozího vedení města a samozřejmě Pardubického kraje, jehož role byla velmi důležitá,“ říká chrudimský starosta Petr Řezníček.

Řešená lokalita se nachází na severním až severozápadním okraji města Chrudim. Závažnost celé problematiky znečištění byla odhalena už v roce 2003. Výsledky průzkumných prací provedených v rámci analýzy rizika odkryly řadu vážných skutečností – kontaminace chlorovanými karcinogenními látkami byla kromě zdroje vody medlešického pivovaru zjištěna i v několika individuálních zdrojích pitných vod v obci Medlešice.

Výsledky průzkumných prací byly zpracovány ve formě výpočtů a hodnocení potencionálních zdravotních rizik, spočívajících především v nárůstu pravděpodobnosti počtu nádorových onemocnění u lidí, kteří byli byť krátkodobě vystaveni působení karcinogenních chlorovaných uhlovodíků. Na základě těchto alarmujících zjištění byl ve spolupráci Pardubického kraje a města Chrudim navržen další postup směřující k odstranění ekologické zátěže. Výsledkem bylo v roce 2009 zpracování kompletní projektové dokumentace, následovala žádost o poskytnutí dotace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: chrudim.eu

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Proč si vy myslíte, že Blažek dar přijal?

Podle mě z toho musel něco mít, a ne málo. Proč policie prošetřuje jen Jiřikovského a né i Blažka? Proč na něj nikdo - třeba právě ANO nepodalo trestní oznámení a možná i na Stanjuru, jestli v tom jel s nima, jak tvrdíte nejen vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do Kopřivnice přijede rallye historických tatrovek

19:06 Do Kopřivnice přijede rallye historických tatrovek

V sobotu 30. srpna zamíří do Kopřivnice Mezinárodní Tatra Veterán Rallye Beskydy, která se letos poj…