Hradec Králové: Odhozené injekční stříkačky strážníci sbírají ostošest

27.07.2011 11:57

Nechcete se nakazit žloutenkou nebo AIDS při poranění o jehlu odhozené použité injekční stříkačky?

Hradec Králové: Odhozené injekční stříkačky strážníci sbírají ostošest

Na to, aby se vám nic podobného nestalo, dbají o prázdninách ve zvýšené míře strážníci městské policie. Odhozených injekčních stříkaček použitých především drogově závislými přitom na veřejných prostranstvích neustále přibývá. Stříkaček, které pro okolí znamenají velké zdravotní riziko, strážníci letos našli v Hradci Králové už více než tři sta.

Městská policie se při letních kontrolách kromě jiného zaměřuje na dětská hřiště a pískoviště. V průběhu prázdnin zatím hradečtí strážníci zkontrolovali většinu ze 48 hradeckých hřišť s pískovišti, přičemž se zaměřili na místa, kde stříkačky našli již dříve. „Od začátku letošního roku jsme jich nalezli už 342, přitom za celý loňský rok to bylo 263 a za předloňský rok 297. Vzestupná tendence je tedy zjevná," uvedl vedoucí oddělení prevence Městské policie Hradec Králové Ivan Dubec. Z 342 letos nalezených stříkaček jich čtrnáct strážníci objevili na místech, kde si denně hrají děti, například v areálech mateřských a základních škol, na hřištích a u dětských atrakcí.

Potěšitelné je, že přímo na hřištích je výskyt injekčních stříkaček minimální, takže krajské město patří z tohoto pohledu v republice k nejbezpečnějším. Městská policie zatím eviduje pouze jeden případ nálezu na pískovišti, ostatní stříkačky našla jinde. Strážníci však toto riziko přesto nepodceňují, protože v případě poranění o jehlu hrozí nákaza některou vážnou infekční nemocí. Pravidelně proto prohrabují písek v pískovištích hráběmi, díky čemuž lze jehly snáze nalézt, prohledávají i travnaté plochy a křoví v okolí hřišť. Pokud v blízkosti hřišť stříkačku naleznou, umístí ji do speciálního kontejneru a zajistí její bezpečnou likvidaci. Zároveň informují občanské sdružení Laxus, které navazuje s uživateli drog z oblasti kontakt a motivuje je k výměně použitých stříkaček za nové. Tím se snižuje možnost ohrožení dětí.

Pozornosti strážníků neunikají ani opuštěné objekty, které často slouží squatterům a bezdomovcům jako dočasné noclehárny. Kontroly mají pomoci především odhalit případné hledané lidi. „Kromě všudypřítomných injekčních stříkaček se zde mohou ukrývat i nebezpečné osoby na útěku. Není výjimkou, že strážníci během těchto kontrol zadrží hledanou nebo pohřešovanou osobu. V loňském roce se při takové akci například podařilo zachránit život bezdomovci, který byl ve vážném zdravotním stavu," sdělila mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Hradeckralove.org

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Konference o Fondu malých projektů

14:27 Znojmo: Konference o Fondu malých projektů

V Hatích u Znojma se konala průběžná hodnotící konference k přeshraniční spolupráci, konkrétně k pro…