Jihlava: V Havlíčkově ulici se opravuje potrubí bez kopání do země

09.03.2023 19:31 | Tisková zpráva

Tzv. bezvýkopová metoda je šetrnější zejména k životnímu prostředí, není nutné kvůli stavební technice kácet stromy.

Jihlava: V Havlíčkově ulici se opravuje potrubí bez kopání do země
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Jihlava se pustila do bezvýkopové sanace kanalizace v ulici Havlíčkova. Specializovaná firma TRASKO BVT, s. r. o. touto metodou v současné době opravuje 131 metrů starého potrubí, a to v části od Riegrovy ulice až po ulici Jiřího z Poděbrad. Tato metoda je navíc rychlá – sanace zmíněné kanalizace bude trvat přibližně dva pracovní dny.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26329 lidí

„Do kanalizace se navijákem zatáhne rukávec s vnitřní ochrannou vrstvou, a nafoukne se vzduchem tak, aby těsně přilehl ke kanalizačnímu potrubí. Za stálého udržování tlaku se protáhne řetězec UV lamp, čímž dojde k rychlému vytvrzení pryskyřičného rukávce. Tím vznikne nová „trubka“ s minimální životností 50 let.,“ uvedla obchodní ředitelka TRASKO BVT, s.r.o, Markéta Mazlová.

„Průběh vytvrzování je řízen počítačem na základě čidel umístěných ve zmíněných UV lampách. Na nich je zároveň kamera, kterou kontrolujeme správné rozbalení a přilnutí rukávce. Celý proces je tak velmi dobře kontrolovatelný. Sanační vložka zkopíruje stávající stav potrubí kanalizace a zabrání dalším případným deformacím,“ dodala Mazlová.

Stav kanalizační stoky z roku 1972 výrazně ovlivnily stromy, které na ní byly v minulosti vysázeny. „A protože jsme je nechtěli kácet, rozhodli jsme se je zachránit právě bezvýkopovou opravou. Navíc díky této metodě nebudou tamní obyvatelé omezováni hlukem a několikaměsíčními uzavírkami, jako by tomu bylo při klasické rekonstrukci,“ vysvětlil první náměstek primátora pro odbor technických služeb Radek Popelka.

Bezvýkopová metoda ale nejde použít vždycky. „Stav kanalizace musí totiž splňovat určité podmínky, například nesmí být zborcená,“ uvedla vedoucí Eva Rosendorfská z odboru technických služeb, která zodpovídá za kvalitu práce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

16:31 Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devá…