Málokdo z bruslařů však tuší, že historie tohoto zimního sportu sahá podle archeologických nálezů až do roku 3000 před naším letopočtem a že brusle patří k nejstarším lidským dopravním prostředkům. Jak se z bruslení stala oblíbená zimní radovánka a kdy se vlastně dostalo až do Mladé Boleslavi?
První ledový karneval
Takzvaně pro zábavu se začalo bruslit ve třináctém století v Holandsku, což neušlo pozornosti českých pánů a vyslanců. Ti také nechali na dvory šlechticů první brusle přivézt a podle historických zdrojů se v Praze za Rudolfa II. dokonce konal první karneval na ledě. Od roku 1700 se podle starých vyobrazení začala tato zábavná kratochvíle šířit po celých Čechách, Moravě a Slezsku a od té doby také přestala být výsadou pánů.
Počátky bruslení v Mladé Boleslavi
První veslařsko-bruslařský klub v Mladé Boleslavi byl založen v roce 1878, tedy jen deset let po založení první české bruslařské organizace Lední klub v Praze. A kde jeho členové na přelomu devatenáctého a dvacátého století bruslili? Přirozenými místy, na nichž se v Boleslavi dalo za předpokladu vydatných mrazů sklouznout, byla Klenice, Jizera a louky podél ní, ale také velký Podolecký rybník, který až do roku 1867 zabíral prakticky celou plochu dnešního parku Štěpánka. Zajímavé přitom je, že park byl pojmenován na počest zásnub otce Rudolfa II., tedy Rudolfa Habsburského s belgickou princeznou Stephanií.
Zatopená louka na Štěpánce

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV