První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst. Mosazné destičky o rozměru 10 x 10 centimetrů jsou kladeny do chodníků před domy, v nichž rodiny před 2. světovou válkou žily. Na jednotlivých destičkách jsou uvedena jména konkrétních obětí holocaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech.
Nová pietní místa tak letos v září vznikla například v Moravské Ostravě a Přívozu na Sokolské třídě, ulicích Tyršova, Českobratrská, Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové Stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince či Terezíně a dalších místech. Upamatovávat budou i osudy dětí, v roce 1942 v Treblince zavražděné Ruth a Judity Fränkelové i jejich příbuzných. Na ulici Českobratrská byl nyní položen i kámen, jež připomene známého stavitele Felixe Neumanna. Po praxi u vídeňského stavitele se Felix Neumann vrátil do Moravské Ostravy, kde založil svůj architektonický ateliér a stavební firmu, významně se podílel na výstavbě Moravské Ostravy i okolních obcí, projektoval například i Německý dům a celou řadu dalších, víc nformací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV