Policie ČR: Smrtící dědictví války - kolik toho ještě najdeme?

08.05.2025 7:14 | Tisková zpráva

Osm desetiletí po skončení druhé světové války bojuje Česká republika s tichým, ale stále nebezpečným dědictvím tohoto ničivého konfliktu v dějinách. Zatímco si připomínáme hrdiny a oběti války, v českých lesích, polích i městech denně zasahují policejní pyrotechnici proti munici, která může zabíjet i dnes.

Policie ČR: Smrtící dědictví války - kolik toho ještě najdeme?
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Druhoválečná munice tvoří jednoznačně nejpočetnější skupinu nálezů. Statisticky řečeno, tvoří jí 80% nálezů a zbylých 20% se dá rozdělit mezi prvoválečné, ale třeba i ty z období prusko-rakouské války. Počet případů, kdy policejní pyrotechnici vyjíždějí k nálezům, se meziročně přibližuje k číslu 2000. 

tab

Zajímavé nálezy. Může hrachová polévka zabít?

Druh munice se liší vzhledem k lokalitě. V Čechách se vyskytuje většinou munice britská nebo americká, kdežto naopak na Frýdecko-Místecku nebo v okolí Brna zase pyrotechnici naráží na munici německou, rumunskou a sovětskou. V největší míře se jedná o dělostřeleckou munici (dělostřelecké granáty a miny) výjimku netvoří munice letecká či ruční granáty. 

Z raritních nálezů, které policejní pyrotechnici na území České republiky našli, můžeme zmínit nález z roku 2019. Muniční bedny nacistické organizace Werwolf obsahovaly materiál k diverzním činnostem na poválečném území Československa. Nálože byly důmyslně maskované jako balení hrachové polévky nebo podrážka bot. Nešlo o sběratelskou kuriozitu, ale o smrtelně nebezpečný arzenál - granáty Ei.Hgr. 39, nipolitové granáty, iniciátory a další výbušný materiál. Pyrotechnici se v tomto případě museli mít zvlášť na pozoru. Tyto bedny totiž byly opatřeny různými nástrahami, které se iniciovali při otevření. Už tedy jen samotné ohledávání nálezu bylo extrémně nebezpečně, stejně tak jako vyzvednutí bedny ze země.

K velkému zásahu se vrátíme do roku 2021 do obce Sosnová na Bruntálsku. Pyrotechnici zde řešili nález 250 kg německé letecké pumy SC 250 J. Pokud byste si velikost této pumy chtěli představit, můžeme jí velikostně připodobnit například k bojleru či popelnici. Po určení druhu a ohledáním zjistili, že jakákoliv další manipulace by byla vysoce nebezpečná. Museli ji proto zlikvidovat přímo na místě výbuchem. Při tomto nálezu jim hrálo do karet její umístění uprostřed polí. Kvůli střepinovému efektu ale museli evakuovat přilehlou vesnici a chatovou oblast nacházející se v ohrožené zóně přibližně 1,5 km od místa nálezu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noc s hvězdami: Ronjo, jedeme za tebou

15:02 Noc s hvězdami: Ronjo, jedeme za tebou

Již 27. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ se uskuteční na zámku Zahrádky u České Lípy 2. …