Písek: U Purkratic vznikl remíz, pomohli studenti i dobrovolníci

02.04.2019 11:40

O vznik dalšího nového krajinotvorného prvku se zasloužili pracovníci odboru životního prostředí ve spolupráci se studenty Střední zemědělské školy v Písku a dobrovolníky z písecké skupiny Voda a zeleň. Stalo se tak 27. března, kdy na městském pozemku u Purkratic vysadili 600 plodonosných keřů a 23 ovocných stromů.

Písek: U Purkratic vznikl remíz, pomohli studenti i dobrovolníci
Foto: Archiv
Popisek: Město Písek

„Na ploše téměř 3.000 m2 tak s přispěním studentů i veřejnosti vznikl vzorový remíz. Tvoří ho spolu s vhodnými druhy keřů také původní staročeské odrůdy vysokokmenů jabloní, hrušní a slivoní. Nechybí ani třešeň ptačí a jeřáb,“ informuje David Schwedt z odboru životního prostředí. V keřovém patře remízu jsou osvědčené druhy, které přispějí ke zlepšení potravní nabídky pro ptactvo i zvěř. Vedle hlohu, trnky, bezu, zimolezu, brslenu a řešetláku zde najdeme i původní růži šípkovou.

„Jde o již třetí remíz vytvořený v rámci dlouhodobé koncepce výsadeb zeleně v zemědělské krajině. Kompletní sadební materiál zajistila nezisková organizace Sázíme stromy v rámci grantu Patagonia. Podobný projekt v Písku podpořila již v minulých letech. Městské služby připravily výsadbové jámy pro stromy a doplňkový materiál i hnojivo,“ doplňuje David Schwedt.

Projekt na remíz včetně osazovacího plánu poskytl odbor životního prostředí z ornitologicko-krajinářské studie. Pracovníci odboru při workshopu před výjezdem do terénu vysvětlili studentům správný postup výsadby a upozornili je na důležitost tvorby krajinných prvků, jako jsou remízy a aleje, v intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině, a to především v souvislosti s klimatickými změnami a erozí zemědělských půd. Výsadby původních druhů dřevin mají nejen krajinotvornou a protierozní funkci, přínosem zakládání remízů je také celkové zvýšení biodiverzity a vytvoření zdroje potravy i vhodného úkrytu pro zvěř a ptactvo.

„Podobné akce jsou příkladem dobré praxe, kdy se mládež, organizace, spolky a občané, kterým není lhostejný stav krajiny, podílejí na jejím ozelenění bez velké finanční náročnosti. Všem zúčastněným bychom jménem města Písek chtěli poděkovat za pomoc i příkladnou spolupráci,“ dodává vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Děčín: Během městských slavností počítejte s řadou uzavírek

10:28 Děčín: Během městských slavností počítejte s řadou uzavírek

V rámci městských slavností čeká Děčín několik omezení. První z nich hned 17. 5., kdy půjde městem z…