Třinec: Jablunkovskou ulici nyní přejdete čtyřikrát bezpečněji

02.02.2018 16:51

V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn nasvítilo město Třinec čtyři přechody pro chodce na Jablunkovské ulici, jedné z hlavních dopravních tepen města. Na nasvícení frekventovaných přechodů u městského úřadu, u Penny marketu, u ZŠ Dany a Emila Zátopkových a u křižovatky u Zobawy se podílela svým grantem také Nadace ČEZ.

Třinec: Jablunkovskou ulici nyní přejdete čtyřikrát bezpečněji
Foto: archív autora
Popisek: Třinec

Oranžové sloupy ve dne a nasvícený přechod ve večerních hodinách motoristy již z dálky upozorňují, že se blíží k místu, kde se pohybují ve zvýšené míře chodci a jímž by měli projet ještě nižší rychlostí, než je padesátka. „Naší prioritou je bezpečnost ve městě a k tomu patří i bezpečný silniční provoz, tedy autobusové zálivy a hlavně přechody.

Nasvětlení přechodů zejména na nejvíce frekventovaných místech v blízkosti škol a obchodů, kde se pohybují děti a senioři, přispívá k větší bezpečnosti chodců. Chceme v tom dále pokračovat i ve spolupráci s ČEZ,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská. Na nasvětlení přechodů pro chodce přispěla Nadace ČEZ v rámci grantového programu Oranžový přechod finančním darem ve výši 120 tisíc Kč, město Třinec na ně ze svého rozpočtu uvolnilo 1,1 milionu Kč.

Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP nebezpečné přechody od roku 2013. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „Třinec buduje se společností ČEZ ESCO a mnoha dalšími firmami chytré město. Jsem ráda, že staví na tom, aby bylo v první řadě bezpečné pro své obyvatele a především pro děti,“ podotkla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Hlaste se o bezpečné přechody

Slavnostního otevření přechodů se zúčastnil také člen představenstva ČEZ ESCO Michal Žídek. „Spolupráce s městem i dalšími organizacemi z Třince je na vynikající úrovni, jejich projekty často o krok převyšují záměry z mnoha jiných měst. Paní starostka by řekla o tři kroky. Jsme rádi, že finance, které tady dáváme prostřednictvím Nadace ČEZ, mají opravdu smysl,“ řekl Michal Žídek. Firemní nadace energetiků v minulých letech v Třinci podpořila například vybudování plošiny plošiny pro vozíčkáře v základní škole, výlety pro hendikepované děti do Beskyd, výstavbu domu pro pěstounskou rodinu nebo mládežnický hokej.

Nadace ČEZ od roku 2013 podpořila 113 projektů na Oranžové přechody, například vloni darovala městům a obcím 1,9 milionu korun na 16 žádostí, z nichž některé zahrnovaly – stejně jako v Třinci – i více přechodů. V Moravskoslezském kraji nadace vloni podpořila vybudování přechodů v Třinci a Bohumíně.

O finance na budování bezpečných přechodů se mohou obce a města hlásit také letos, Nadace ČEZ přijímá žádosti do konce března. Podrobné informace najdou zájemci ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…