Trutnov myslí i na drobné památky

07.01.2018 13:49

Pomníky, kříže, boží muka a další drobné památky v katastru města Trutnova jsou každoročně opravovány. Jen za rok 2017 vynaložilo město na jejich péči 3,5 milionu korun. Velké rekonstrukční práce pak stály dalších 10 milionů korun. Řada oprav je naplánována i na rok 2018.

Trutnov myslí i na drobné památky
Foto: virtualczech.cz
Popisek: Náměstí v Trutnově

V roce 2017 nechalo město Trutnov kompletně opravit soubor pěti pískovcových křížů v zaniklé obci Debrné, dále tři kříže v Libči, jeden v Horním Starém Městě u rybníku a pomník se sousoším Piety ve Studenci. „Tento pomník je zajímavý tím, že byl vytvořen Emilem Schwantnerem a věnován rodinou Wondratschekových jako poděkování za šťastný návrat čtyř synů z Velké války,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dokončena byla také obnova významného Schwantnerova díla, a to sousoší Tanec smrti, které bylo v září slavnostně odhaleno v městském parku. Jde o památník padlých občanů města v 1. světové válce.

Ve Stříteži byl uprostřed polí přesunut pět metrů vysoký pískovcový kříž na nový základ, jelikož hrozilo jeho zřícení. Opravena byla vnitřní výmalba kapličky v Rubínovicích. Opravy vnitřního vybavení se dočkala kaple na Babí, v Oblanově a kostel v Libči. „Oblanovská kaple má navíc od Vánoc nový bronzový zvon, který bude svým zvukem třikrát denně hlásit plynutí času,“ říká trutnovský starosta.

Výše vyjmenované opravy, včetně dalších nezbytných prací a běžné sezónní péče o památky a jejich okolí, vyšly město Trutnov na 3,5 milionu korun.

Mezi velké akce roku 2017 patří generální opravy střech, které byly v havarijním stavu, na Národním domě, městské galerii a Haasově paláci a dále oprava fasády domu čp. 124 na Krakonošově náměstí. Tyto práce dohromady představovaly náklady ve výši zhruba 10 milionů korun. „Opravou severní fasády včetně výměny dožilých oken na Muzeu Podkrkonoší v Trutnově jsme ukončili stavební práce i na této významné trutnovské dominantě,“ vysvětluje Ivan Adamec.

Momentálně je rozpracovaná oprava márnice ve Lhotě a přestavba oplocení na městském hřbitově. Obě akce budou pokračovat na jaře. Dále se připravuje oprava historických oken na Haasově paláci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.