ANO: Antikoncepce středního školství v Královéhradeckém kraji

28.04.2018 17:00 | Zprávy

Optimalizační zásahy do sítě SŠ, které provedla radní pro školství Martina Berdychová, nebyly podloženy žádnou smysluplnou koncepcí a navíc jsou v přímém v rozporu se strategickým materiálem Dlouhodobý záměr vzdělávání Královéhradeckého kraje.

ANO: Antikoncepce středního školství v Královéhradeckém kraji
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

V tomto dokumentu je výslovně zdůrazněna podpora učňovského vzdělávání a výsledkem této rádoby optimalizace je mimo jiné zrušení učňovských oborů poptávaných na trhu práce (např. kuchař, číšník, kadeřnice) na několika školách v kraji (Rychnov nad Kněžnou a Nové Město nad Metují). Nabízí se zde otázka, jakou příležitost ke vzdělávání budou mít dívky ze zmíněného regionu, když ponechané technické obory jsou vzhledem automobilce Kvasiny vesměs chlapecké.

Optimalizace sítě SŠ je jistě nutná a potřebná, neboť počet míst ve školách dlouhodobě převyšuje počet žáků a vždycky citlivě zasáhne dotčené subjekty. Tím spíš ale musí být zpracována zodpovědně a s rozmyslem, na základě připravené koncepce a výsledkem by měla být racionální a smysluplná restrukturalizace – ta by neměla stát pouze na slučování či splynutí škol, kdy se ušetří max. jeden ředitelský plat.

Proč optimalizační návrhy nezahrnují přednostně gymnázia ve smyslu snižování jejich kapacit, redukci víceletých gymnázií tak, aby se z nich skutečně staly výběrové školy pro velmi nadané žáky? Zatím slouží jen jako alternativa k základním školám, která základním školám odebírá i děti průměrné. A pokud by se snížila kapacita stávajících gymnázií, žáci bez studijních předpokladů by rázem byli dotlačeni do SOŠ a do odborných učilišť. A nechť se až poté rozhodne, které obory a kde, je třeba utlumit. Ale až poté, co tam dostaneme žáky, kteří nemají vzhledem k svému prospěchu a nízkým studijním předpokladům na gymnáziích co dělat. Je to zásadní připomínka ke konstrukci tzv. optimalizace.

Je špatným rozhodnutím začít optimalizaci právě u učňovských oborů a SOŠ. Není racionální redukovat obory, o které je u zaměstnavatelů na trhu práce poptávka, jen proto, že zájem o učňovské obory je ochromen a zkreslen vysokou nabídkou maturitních oborů a gymnázií a jejich snadnou dostupností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Horáček (ANO): Jedna loď, dva kormidelníci. Levice hledá směr i důvěru voličů

14:02 Horáček (ANO): Jedna loď, dva kormidelníci. Levice hledá směr i důvěru voličů

Levice plánovala spojení, ale zatím to vypadá spíš na přetahovanou o kormidlo. Voliči sledují, kdo z…