Berdychová: Hradecká Štefánikovka učí v UčíTelce neslyšící děti

18.04.2020 20:54 | Zprávy

Pedagogové z hradecké Štefánikovy školy pro děti s vadami sluchu úspěšně vstoupili do programu České televize UčíTelka. Živě tlumočí do českého znakového jazyka výukové bloky pro žáky prvního stupně základních škol, které každý den televize vysílá na programu ČT 2.

Berdychová: Hradecká Štefánikovka učí v UčíTelce neslyšící děti
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

Učitelé školy, kterou zřizuje kraj, tak umožnili ve spolupráci s dramaturgií Zpravodajství České televize neslyšícím dětem živě sledovat tento vzdělávací projekt v době uzavření škol. „Pořad, který vznikl pod garancí ministerstva školství, nabízí dětem další alternativu klasické školní výuky. Na tlumočení pořadu se pod hlavičkou hradeckého Centra tlumočnických služeb podílejí nejlepší tlumočníci u nás a já jsem na ně pyšná. Díky nim se všechny neslyšící děti postavily bok po boku svým slyšícím vrstevníkům. Sledování pořadu navíc pomůže rodičům sluchově postižených dětí v době, kdy jsou uzavřené školy,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za krajské školství.

V rámci programu VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova pro děti s vadami sluchu zajišťuje jednak tlumočení jednotlivých vzdělávacích bloků do českého znakového jazyka, ale také metodicky spolupracuje se všemi televizními pedagogy při přípravě vysílaného pořadu tak, aby byl srozumitelný i neslyšícím dětem. Česká televize zároveň vytvořila web, který nabízí až tři tisíce vzdělávacích videí rozdělených podle stupňů vzdělávání, předmětových oblastí i probíraných učebních látek. Učitelé na ně mohou žáky odkazovat při vzdělávání na dálku a rodiče zde najdou materiály pro domácí přípravu svých dětí (ZDE).

„Jednání s dramaturgií Zpravodajství ČT probíhala čtrnáct dní, než se podařilo vyladit technické zázemí a všechny parametry tak, aby mohla být živá výuka kvalitně simultánně tlumočena i do českého znakového jazyka. Této možnosti i vstřícnosti si velice vážím. Kompletní štíty, které naši tlumočníci při vysílání používají, jsme operativně získali od hradeckého Technologického centra,“ doplňuje ředitelka hradecké Štefánikovy školy Iva Rindová. Odbornost a kvalita na přípravě výuky ve spolupráci s tlumočníky byla oceněna i vedením odboru speciálního vzdělávání ministerstva školství.

Od spuštění pořadu UčíTelka i pro děti se sluchovým hendikepem získává škola kladné ohlasy od žáků a rodičů, tyto informace shromažďuje a využije je při další spolupráci s ČT.

Všechna tlumočená videa pro žáky se sluchovým hendikepem mohou využít učitelé, rodiče i žáci (ZDE).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Stát téměř nic neudělal, tisíce lidí jsou frustrováni

12:16 Niedermayer (TOP 09): Stát téměř nic neudělal, tisíce lidí jsou frustrováni

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k silnému ročníku nastupujícímu na střední školy a ne…