Bernard (STAN): Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny

09.06.2022 5:35

Novela zákona má podporu napříč politickým spektrem

Bernard (STAN): Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Josef Bernard (PirSTAN)

Do Poslanecké sněmovny se vrací novela zákona o manželství pro všechny. Jejím hlavním předkladatelem je poslanec z hnutí STAN Josef Bernard. 

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19738 lidí
Návrh získal širokou podporu napříč téměř celým politickým spektrem - svůj podpis připojili zástupci celkem pěti parlamentních stran. Pokud předloha projde legislativním procesem, zrovnoprávní svazky stejnopohlavních párů, které mohly dosud využívat pouze instrument registrovaného partnerství. To ale nepřináší stejná práva jako manželství.

„Jedna skupina lidí je diskriminována. Nemohou uzavírat sňatky, nemají stejná práva. Přál bych si, abychom to v tomto volebním období napravili a osobně se o to zasadím. I já jsem byl vychováván v rodině, která nepřijímala komunitu LGBT. V průběhu svého života jsem ale názor změnil pod vlivem publikovaných vědeckých názorů, svých přátel a zejména své manželky. Ostatně podle průzkumů 5,7 milionů našich spoluobčanů manželství pro všechny také podporuje," shrnul hlavní předkladatel návrhu Josef Bernard ze STAN. Novela má také vysokou podporu poslaneckého klubu hnutí Starostové a nezávislí.

Předlohu podepsal za každou z pěti připojených stran jeden zákonodárce. Kromě Josefa Bernarda (STAN) také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová a ministr kultury Martin Baxa za ODS. Z hnutí ANO pak návrh novely signovala poslankyně Jana Pastuchová.

Uzákonění manželství pro všechny páry bez rozdílu prošlo loni ve Sněmovně prvním čtením, ke kompletnímu schválení ale nedošlo. Poslanci se tak budou nyní návrhem zabývat znovu od začátku. V případě přijetí by novela např. umožnila párům stejného pohlaví mít společné jmění manželů, pobírat vdovský/vdovecký důchodu nebo si společně osvojit děti. Dítě vychovávané stejnopohlavním párem by pak díky manželství svých rodičů získalo stejná práva jako ostatní děti - např. sirotčí důchod.

„Homosexualita není volbou, ale tolerance k jinakosti ano,” uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Nejen zástupci politických stran pak dnes vyjádřili svou podporu symbolickým během "Fér pár", který odstartoval z Malostranského náměstí. K akci se připojily i známé osobnosti - moderátorka Ester Janečková, youtuber Karel Kovy Kovář nebo herečka Lejla Abbasová.

Manželství párů stejného pohlaví je dnes zavedeno ve třech desítkách zemí světa, někde již celou jednu generaci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: My vysvětlujeme, jaká je ta logika, jen to nechcete přijmout

18:27 Ministr Kupka: My vysvětlujeme, jaká je ta logika, jen to nechcete přijmout

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…