Dotáhneme důchodovou reformu do roku 2012, prohlašuje Nečas

25.05.2010 22:04

Pokud by se Petr Nečas stal premiérem, jeho hlavním úkolem bude sestavování vlády a příprava rozpočtu na rok 2011. Také by pokračoval v důchodové reformě, kterou by chtěl dotáhnout během dvou let.

Dotáhneme důchodovou reformu do roku 2012, prohlašuje Nečas

V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že rozpočet by měl jasně naznačovat trend ke konsolidaci veřejných financí. „Rozpočet na rok 2011. To je klíčová priorita, ke které se bude muset vláda postavit velmi rychle, protože do 30. září bude muset ten rozpočet být poslán do Poslanecké sněmovny," tvrdí.

Jeho odhady na sestavování vlády jsou optimistické. Podle něj je možné, že do dvou měsíců od voleb bude známa základní podoba vlády.

Priorita? Důchodová reforma

Případná Nečasova vláda se bude zabývat také penzijní reformou. Na důchodovém účtu je v současnosti velký deficit daný poklesem ekonomického růstu.

„Ten výpadek příjmů musí být nahrazen jinými příjmy státního rozpočtu. Musíme ještě v novém volebním období, to znamená do roku 2014, ale já bych dal přednost už roku 2012, dotáhnou všechny fáze důchodové reformy," navrhuje Nečas.

Ohledně eura by byl opatrný: „Musíme zastavit zadlužování. Ne kvůli euru, ale kvůli naší vlastní ekonomice. Pak nám podmínky umožní teoreticky přijmout euro." Dodává, že není jisté, zda eurozóna přežije ve své stávající podobě.

Změna volebního systému. Bonus pro vítěze

Do budoucna by si Nečas přál zavést jednomandátový většinový systém. Ale spokojil by se s návratem k přepočítávacímu koeficientu a zavedením bonusu pro vítěze, tedy mandáty, které se dříve přerozdělovaly v druhém sčítání hlasů.

V otázce očisty ODS podotkl, že pokud chtějí dát občanští demokraté přednost důvěryhodným lidem, musí tak činit demokratickými mechanismy a ne autoritativně na někoho ukazovat. Stažení Pavla Béma z kandidátky by připadalo v úvahu jenom na základě regionálního sněmu.

Nečas nedávno zveřejnil kompetenční tým lidí, kteří by mohli případně zasednout ve vládě. Chybí v něm však Petr Gandalovič a Ivan Langer.

Jsem pro nepřímou volbu prezidenta

„Vědomě jsem sestavil kompetenční tým s lidmi, kteří se mnou spolupracovali na konkrétních prioritách programu," podotkl Nečas a dodal, že dal přednost lidem střední a mladší generace, protože tam chtěl dát neokoukané tváře.

Den před volbami se v Poslanecké sněmovně bude řešit přímá volba prezidenta. Pro Nečase ale v tomto návrhu není vyjasněná otázka druhého kola volby. Zatím také nebylo dosaženo širší politické shody pro jeho prosazení.

„To je spíš otázka na jiné politiky. Já osobně jsem známý tím, že spíše z tradicionalistických důvodů preferuji dosavadní systém nepřímé volby," řekl Nečas na závěr.

Související:
Nečas a Paroubek na Primě: Spor o korupci a kdo může za dluhy

FOTO: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Užitečnost veřejnoprávních médií

Kde jste přišel na to, že většina společnosti považuje veřejnoprávní média za užitečná a souhlasí s platbami za ně? Dle mého názoru je to lež. Neznám jediného člověka ve svém okolí (stovky lidí), který by s vaším názorem souhlasil. Kdyby se udělalo referendum zda platit, či ne, koncesionářské poplat...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Evropské volby, kde kandidáti SPOLU kážou vodu a pijí víno

8:04 Vích (SPD): Evropské volby, kde kandidáti SPOLU kážou vodu a pijí víno

V pátek 7. června se ve 14 hodin otevřou volební místnosti v České republice, zavřou se 8. června op…