Dvouletý (Soukromníci): Na co doplatí Hradiště aneb Blahořečení spalovny a strašení plynem

09.01.2022 15:39 | Zprávy

Zdražuje se. Všude a všechno. Proto asi nikoho příliš nepřekvapilo, že se zdražuje také teplo pro zákazníky uherskohradišťské teplárny. Ti se totiž od vedení společnosti CTZ během Vánoc dozvěděli, že si od Nového roku připlatí, a to hned o 12,5 procenta.

Dvouletý (Soukromníci): Na co doplatí Hradiště aneb Blahořečení spalovny a strašení plynem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Dvouletý

Ve srovnání s jinými městy, kde taktéž působí většinový vlastník naší teplárny, německá společnost MVV Energie CZ, jde o navýšení skutečně nejnižší. Např. ve Vsetíně, který se vydal cestou plynových kotlů a kogeneračních jednotek, cena tepla vzrostla o 40 %. Světlé zítřky obyvatelům Uherského Hradiště pak má zaručit připravovaná modernizace teplárny, která zahrnuje také spalovnu 15 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Tzv. ZEVO zajistí nejen nízkou cenu tepla pro ty občany města, kteří odebírají teplo z centrální teplárny, ale také všem občanům nízké poplatky za komunální odpad.

Jenže tato „pohádka“ má v sobě ukryto několik velkých a podstatných „ale“, díky nimž se může celý příběh zhroutit jako domeček z karet. Jde totiž o to, že celá modernizace teplárny je podle zveřejněného harmonogramu rozdělena na dvě základní etapy. Nejdříve dojde k odstavení uhelných kotlů a jejich nahrazení plynovými kotly a kogeneračními jednotkami. To by s mělo stát nejpozději v roce 2024. Teprve o tři roky později bude zahájena výstavba spalovny komunálního odpadu, která by měla být spuštěna až v roce 2029. Jinými slovy to znamená, že v letech 2024 až 2029 bude asi pět tisíc domácností v našem městě zásobováno teplem, vyrobeným pouze pomocí plynu.

Nemohu proto rozumět vyjádření jednatele společnosti CTZ pana Kamila Ondry, který v městském zpravodaji uvedl: „Neumíme si představit, že bychom s vědomím toho, co se dnes na energetickém trhu děje, přestavěli teplárnu jen na zemní plyn.“ Pan jednatel nějak opomněl, že až pět let budou občané našeho města podle jim tolik prosazovaného plánu platit za teplo, vyrobené výhradně plynem. Co to bude znamenat pro rodinné rozpočty hradišťských domácností, to se dá jen velmi těžce odhadovat. Pokud bychom se na věc dívali pouze optikou vývoje cen energií posledních týdnů, tak nám oprávněně mohou hrůzou stoupat vlasy na hlavě. Na druhou stranu se většina ekonomů shoduje na tom, že z dlouhodobého hlediska (a období 2024 až 2029 je dlouhodobým horizontem) dojde ke stabilizaci cen energií a jejich návratu k mnohaletému cenovému vývoji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Michal Dvouletý, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Chceme byty? Tak úřady rušme, ne tvořme

22:14 Zwyrtek Hamplová: Chceme byty? Tak úřady rušme, ne tvořme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.