Hanousek (Zelení): Návrat vlka jako příležitost

27.10.2019 14:58

Smutných zpráv o mizení vzácných druhů živočichů i rostlin je bohužel v poslední době víc než dost. Světová míra vymírání druhů je dnes až stokrát vyšší, než je průměr za posledních 10 milionů let. A my lidé na tom máme velký podíl.

Hanousek (Zelení): Návrat vlka jako příležitost
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Martin Hanousek (SZ), jednička na kandidátce koalice SZ a Pirátů za podpory politického hnutí Změna a nezávislých osobností ze spolku Změna pro Hradec
reklama

O to více je třeba si cenit úspěchů v ochraně přírody u jiných druhů, které se do naší přírody vracejí. Mezi tyto skvělé události patří i návrat vlků do našeho kraje po několika staletích. Bohužel se jedná zatím o několik málo jedinců na Broumovsku. Věřme, že se postupem času podaří těmto úžasným šelmám rozšířit po celém našem kraji. Tak jako jinde samozřejmě i u nás jejich návrat vzbuzuje též vášně, a to většinou neoprávněné, postavené na nedostatku informací a tom, že vlka mnohdy známe jen z Červené karkulky jako krvežíznivého pojídače babiček a malých holčiček.

Jsou ale i reálné problémy, například občasné hospodárské škody na domácích zvířatech, které je samozřejmě nutné řešit. Tato řešení by ale měla být věcná a odborná, naopak by neměla vyvolávat zbytečnou hysterii. Velmi dobře lze třeba využít zkušenosti z návratu vlků do jiných oblastí. V tomto směru je třeba podpořit odborníky věnující se ochraně těchto šelem a zapojit je do diskuze. Podobně přenosné jsou i zkušenosti chovatelů hospodářských zvířat v jiných lokalitách, v nichž s vlky umějí žít a svá stáda zvládají zabezpečit. Nezapomínejme pro emotivnost celé diskuze na fakt, že návrat vlka má i celou řadu ekonomicky pozitivních důsledků, pomáhá například regulovat stavy silně přemnožené spárkaté zvěře a významně napomáhá ochraně lesa, brání šíření prasečího moru atd. Vlk je tu po staletí doma a do naší krajiny patří. Jen se podívejte na názvy mnoha obcí – máme tu třeba Vlčice, Vlčkovice nebo Vlkov. Věřím, že by kraj měl pomáhat návratu vlků a s ním spojené osvětě, na druhé straně samozřejmě i těm, pro které mohou tyto nové podmínky znamenat ekonomické škody. Rád tuto rozumnou debatu jakožto vystudovaný a roky praktikující krajinný ekolog aktivně podpořím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): Vynikající zpráva pro pracující rodiče malých dětí

4:33 Šafránková (SPD): Vynikající zpráva pro pracující rodiče malých dětí

Dnes dopoledne se mi v diskusi na půdě senátního Výboru pro sociální politiku podařilo úspěšně obhá…