Hejtman Šimek: Pro chod rodinného domova je důležité hospodářství

19.06.2019 5:35

Dar 200 tisíc korun pro Rodinný domov Živá perla v obci Bortnyky ve Lvovské oblasti doporučili schválit krajskému zastupitelstvu členové krajské rady. Dar pomůže realizovat projekt Borůvkové farmy v tomto partnerském regionu Jihomoravského kraje.

Hejtman Šimek: Pro chod rodinného domova je důležité hospodářství
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO)
reklama

Rodinný domov „Živá perla“ v ukrajinské obci Bortnyky funguje jako pomoc pro chlapce z rozvrácených rodin nebo pro chlapce, kteří část svého života prožili na ulici. Pro chod domova je důležité hospodářství, které jim přináší obživu a díky prodeji části úrody také finanční prostředky. „Chlapci zde tráví v průměru okolo deseti let, proto je důležité, aby prostředí domova bylo založeno na rodinných principech. Dbá se tedy na samostatnost chlapců a na to, aby se naučili hospodařit a byli připraveni na život,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V roce 2017 domov provedl podrobnou analýzu místní zemědělské půdy, během které bylo zjištěno, že je vhodná k pěstování borůvek. Na základě toho se domov rozhodl v roce 2018 realizovat projekt tzv. „Borůvkové farmy“. Základem je nákup rostlin borůvkovníku s plodností více než čtyřicet let, jehož úroda a prodej zajistí do pěti let finanční nezávislost chodu dětského domova a bude generovat zisk pro budoucí investice. Celková předpokládaná plocha, která bude osazena, je 10 ha. Předpokládaná investice v období 2018 2021 činí více než 2,5 milionu korun. Dar Jihomoravského kraje bude určen zejména na přípravu půdy, nákup a zasazení rostlin borůvkovníku, oplocení plantáže, vytvoření zavlažovacího systému a zaměstnání osoby zodpovědné za péči o plantáž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fišerová (Piráti): Na vlastní kůži jsem zažila, jak je byrokratický šiml odolný

22:26 Fišerová (Piráti): Na vlastní kůži jsem zažila, jak je byrokratický šiml odolný

Komentář na facebookovém profilu k volbám do zastupitelstva Zlínského kraje