Dnes hlasoval sněmovní Výbor pro evropské záležitosti o vládním návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o převádění a sdílení příspěvků do Jednotného fondu pro řešení krizí (tzv. dohoda IGA), podepsaná v Bruselu dne 21. května 2014.
Postrkem do bankovní unie?
Smluvními stranami, na které se vztahují veškerá práva a povinnosti IGA, jsou všechny členské státy eurozóny a dále ty členské státy Evropské unie, které se chtějí účastnit tzv. jednotného mechanismu dohledu (Single Supervisory Mechanism, zkratkou SSM), respektive které se rozhodnou navázat s Evropskou centrální bankou (ECB) užší spolupráci. Česká republika by měla převzít plná práva a povinnosti smluvní strany IGA dnem přijetí eura jako své měny, nebo právě dnem vstupu do úzké spolupráce s ECB (např. formou členství v bankovní unii ještě před vstupem do eurozóny, na což jsou permanentní tlaky z poradenského zázemí české vlády a unijních struktur). Poté by na nás přešly veškeré z ní vyplývající povinnosti automaticky, bez dalšího hlasování v národním parlamentu. Podobně, jako u nedávno (bohužel) v Česku ratifikovaného tzv. fiskálního kompaktu IGA, nepodepsaly předbrexitovská Británie a Švédsko, tedy státy, které odmítají euro, respektive mají z něj vyjednanou trvalou výjimku. Projednávání IGA v Poslanecké sněmovně nebylo v minulém volebním období (2013 až 2017) dokončeno. Proto je nyní smlouva předkládána k novému projednání. IGA obsahuje zejména úpravu převádění finančních prostředků z národních fondů pro řešení (finančních a ekonomických) krizí smluvních stran do centrálního „EUROfondu“. Text dohody podle mnoha renomovaných ekonomů navíc nezaručuje spravedlivé rozdělení nákladů mezi jednotlivé banky skupiny smluvních států.
Smolíčku, pacholíčku, otevři nám svou světničku!
Vzhledem k silné hospodářské provázanosti naší republiky s eurozónou je jisté, že IGA bude mít na českou ekonomiku výrazné hospodářské dopady v každém případě. Stane se tak i přes, už tradičně, zdůrazňovanou „nezávaznost“ smlouvy ze strany zastánců její rychlé ratifikace. Tato teze platí o to silněji a jednoznačněji například právě nyní, kdy se, v souvislosti s pandemií koronaviru, v rámci tzv euroskupiny (země platící měnou euro) chystá rozsáhlý plán finanční sanace dopadů krize na ekonomiky členských států. To se nemůže Česka nedotknout. Minimálně se tak stane v podobě ručitelských závazků. Po ratifikaci se IGA stane součástí českého právního řádu, protože platí, že vyhlášené mezinárodní smlouvy mají přednost před vnitrostátními zákony. Přistoupením k IGA se tak de facto stáváme součástí bankovní unie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 4:30 Ludková (ODS): Ne kriminálu za pár kytek
- 23:00 Ministr Kupka: Prodloužená platnost evidenční kontroly osobních aut přináší další úspory
- 21:07 Peštová (ANO): Konečně víme, kdo doprovází pana ministra Válka do Dubaje
- 20:09 Kolář (TOP 09): Plamenné rezoluce nikomu a ničemu nepomůžou
- 19:14 Okamura (SPD): Kvůli Fialově vládě výrazně narůstá zadlužení státu