Lipavský (Piráti): Jak ochráníme čínské občany, kteří jsou režimu nepohodlní?

03.12.2020 10:39

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2020 – interpelace ministra vnitra Jana Hamáčka k otázce ochrany čínských občanů, pronásledovaných režimem

Lipavský (Piráti): Jak ochráníme čínské občany, kteří jsou režimu nepohodlní?
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)
reklama

Vážený pane vicepremiére,

já jsem podal písemnou interpelaci, která šla zároveň v obdobném znění na Ministerstvo zahraničních věcí a na Ministerstvo spravedlnosti, s tím, že je to vlastně otázka, která jde napříč přes tyto tři rezorty, včetně toho vašeho. Protože jeden rezort - Ministerstvo zahraničí je odpovědné za to, jakým způsobem máme vztahy s okolím a vyhodnocuje jaksi informace. A 1. července byl přijat ten nový bezpečnostní zákon v Hongkongu, který zásadním způsobem proměnil politickou situaci a to, jaký je vlastně stav práva v Hongkongu.

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23128 lidí

Pak zde máme Ministerstvo spravedlnosti, které je gesčně odpovědné za ujednání různých těch smluv. A ve svém důsledku je to i ministr spravedlnosti, který vlastně rozhoduje o vydávání do zahraničí. Ale potom podstatnou roli hraje vlastně i rezort Ministerstva vnitra, pod kterého patří policie, která je faktickým vykonavatelem v situaci, kdy dochází k předávání těch osob. Ale zatímco v situaci, kdy je někdo odsouzen - a bavíme se o výměně vězňů, tak ta situace je pokryta poměrně dobře, tak já tam prostě vnímám, že je tam jakési slepé místo, nebo do určité míry slabina celého systému, a to je vlastně žádost o předběžné zadržení. Protože my jsme dneska s Hongkongem ve stavu, nebo vlastně s Čínskou lidovou republikou, která de facto již plně ovládla Hongkong, fakticky, tak pokud přijde takováto žádost, tak naše policie jde a okamžitě ty lidi ztotožňuje a nějakým způsobem je vlastně i může zadržet.

Což situaci, kdy se jedná o lidi, kteří jsou politicky pronásledováni, z politických důvodů - a dost často toto politické pronásledování probíhá na základě vykonstruovaných obvinění, viz příklad pana Joshua Wonga, který je obviněn z nějakého typu kuplířství - tak to jsou tresty a zločiny, které samozřejmě v obou zemích jaksi v těch právních řádech existují a nikdy není ten člověk stíhán za politickou záležitost. Vždycky tam je, nebo víceméně vždycky se tam hledá, nějaký paragraf, protože i pro ten totalitní režim je to jednodušší, když jej stíhají a odsoudí za jaksi věc, které je celosvětově uznávaná.

Takže já bych se chtěl zeptat, jakým způsobem si myslíte, že by tato problematika měla být řešena a co udělat pro to, aby když sem budou jezdit lidi, kteří jsou čínskému režimu nepohodlní, tak aby neměli obavy z toho, že vlastně je může nějakým způsobem ten čínský režim šikanovat i na území České republiky.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Lidé nesmějí platit za neschopnost magistrátu

18:38 Ministr Petříček: Lidé nesmějí platit za neschopnost magistrátu

Vedení Prahy není schopné řešit krizi bydlení v hlavním městě. Vrcholem neschopnosti je zrušení plán…