Martínek (Piráti): Okamura pomohl Babišovi dále pobírat sporné dotace

25.01.2021 15:17 | Zprávy
autor: PV

Komentář poslance Pirátů Tomáše Martínka

Martínek (Piráti): Okamura pomohl Babišovi dále pobírat sporné dotace
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek

V Poslanecké sněmovně nakonec rozhodly hlasy SPD o tom, že nebyla schválena senátní verze návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Jejím účelem bylo zakázat, aby se o dotace a veřejné zakázky ucházely anonymní firmy. Schválená sněmovní verze obsahuje výjimky, které mohou pomoci Andreji Babišovi nadále dotace čerpat.

Senátní verze prosazovaná Piráty navrhovala nad rámec sněmovní verze přiznat právo úřadům přidělujícím dotace či veřejné zakázky kontrolovat, zda jsou údaje v evidenci o skutečných majitelích pravdivé. V případě, že by úřady přišly na to, že je majitel společnosti ve střetu zájmů, dotace by mu přidělena nebyla. Dotaci by také nedostala společnost, která by v evidenci uvedla nepravdivé údaje. Reálně by tak došlo k ohrožení dotací firem Andreje Babiše, které má uložené ve svěřenských fondech. V tuto chvíli tak hrozí, že ČR nedostane dotace od EU proplaceny a bude financovat společnosti Andreje Babiše pouze z peněz českých daňových poplatníků. Už nyní Česká republika sponzorovala  pekárny Penam z koncernu Agrofert částkou 100 milionů korun, kterou se Evropská komise rozhodla neproplatit kvůli nesplnění podmínek dotace..

Naštěstí pro Babiše přispěchal na poslední chvíli před hlasováním na pomoc jeho spojenec Tomio Okamura, který společně s dalšími poslanci SPD nezvedl ruku pro přísnější senátní verzi. Kvůli hlasům SPD tak neprošel senátní návrh a poslanci, v souladu s jednacím řádem, hlasovali o mírnější sněmovní verzi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

17:03 Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…