Mikeska (STAN): Jak jsem 17. listopadu 1989 zachránil tchyni

10.11.2019 19:26

Vzpomínky na "Samet"

Mikeska (STAN): Jak jsem 17. listopadu 1989 zachránil tchyni
Foto: STAN
Popisek: Tomáš Mikeska
reklama

Na Národní třídu před Novou scénu jsem dorazil dne 17 listopadu okolo 20. hodny s manželkou, synem tchyní a tchánem Nechápali jsme, co se děje, když jsme viděli sevřené demonstranty. Tlak komunistických pořádkových sil způsoboval pohyb davu demonstrantů střídavě v rozmezí cca 100 metrů od Voršilské ulice až k Národnímu divadlu.

Trochu neprozřetelně jsme se schovali do kostela sv. Voršily, který farář otevřel určitě proto, že chtěl pomoci demonstrantům. Najednou do kostela za námi vběhnul rozzuřený příslušník pohotovostního pluku a zvedl pendrek proti mé tchýni, zařval jsem na něj a se za mnou stojícím farářem jsme uniformovaného bijce z kostela vyhnali. Jakmile sevřený dav byl zatlačen směrem do centra, utekli jsme spolu s hrstkou zachráněných demonstrantů a běželi rychle domů. Na nábřeží směrem ke Karlovu mostu jsme potkali obrněné transportéry, které směřovaly k divadlu, a k našemu údivu, měly na kapotě sítě. Byli jsme hrůzou bez sebe, co se bude dít, budou snad demonstranty chytat do sítí? Nevím, co měli v úmyslu, a zda sítě použili. Já jsem doma zvedl telefon a snažil se dovolat všem možným známým, ať poradí, jak bych mohl pomoci. Celý večer jsem proseděl u poslechu rádia Svobodná Evropa.

18. listopadu odpoledne jsem odjel autem na Národní třídu zjistit, co se vlastně stalo, a neprozřetelně jsem zaparkoval před Novou scénou. Během hodiny se Národní třída zaplnila demonstranty a já jsem se pomalu loučil se svou oranžovou Škodovkou 120. Demonstrace však proběhla v klidu, komunistická policie již nezasáhla. Měl jsem v bouřlivých převratových dnech velké štěstí, během demonstrací se mi podařilo zachránit tchýni a dokonce i auto Škodu 120. Zjistil jsem, že mám odvahu a štěstí, tak jsem se rozhodl splnit si své dávné přání, vstoupit do politiky, za 4 roky jsem byl zvolen starostou na Žižkově.

Tomáš Mikeska, místostarosta Prahy 3, člen Krajského výboru STAN Praha

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Svoji kandidaturu do Senátu beru s pokorou

14:01 Seďa (ČSSD): Svoji kandidaturu do Senátu beru s pokorou

Zkušenosti z poslanecké sněmovny jsou ničím nenahraditelné, protože tato práce odhalí morální a odbo…